EN

1.12.2020, 12:00 Wersja do druku

Kraków. Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Teatralnej Tadeusza Kantora obchodzi czterdzieste urodziny.

Plany obchodów roku jubileuszowego pokrzyżowała pandemia, ale i tak udało się zrealizować trzy niezwykle istotne wydarzenia - dwie wystawy, czyli „Widma. Tadeusz Kantor” i „Cargo” Marka Chlandy oraz widowisko taneczne „Kantor. Burza” w reżyserii Sławka Krawczyńskiego i choreografii Anny Godowskiej.

8 grudnia mija 30. rocznica śmierci Tadeusza Kantora.

Jednak na ul. Kanoniczej nie staną w tym roku aktorzy Teatru Cricot 2, Wacław i Lesław Janiccy jako Dwaj Chasydzi z deską ostatniego ratunku oraz Jan Książek jako Wieczny Wędrowiec. „Żywe Pomniki” przeniosą się do Internetu. O godzinie 13.00 na fanpage Cricoteki (https://www.facebook.com/Cricoteka)wyemitowane zostanie ich archiwalne nagranie.

W tym samym miejscu wieczorem odbędzie się

8.12.2020 

Wieczór z Kantorem – 40 lat Cricoteki

Złożą się na niego dwa spotkania online. Będzie to także okazja, by podsumować jubileuszowy rok istnienia Cricoteki - żywego archiwum twórczości Kantora, założonego przez samego artystę.

Streaming z wydarzenia będzie można obejrzeć na fanpage Cricoteki (https://www.facebook.com/Cricoteka) oraz na platformie PLAY KRAKÓW.

godz. 18.00

Gdzie jest Kantor?
rozmowa z udziałem wybitnych kuratorów sztuki współczesnej, Andy Rottenberg i Jarosława Suchana oraz dyrektorki Cricoteki Natalii Zarzeckiej. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Obszańska, dziennikarka radiowa, twórczyni „Radiowego Domu Kultury”. 

Rozmowa na temat dziedzictwa Tadeusza Kantora w Cricotece będzie okazją, by przyjrzeć się, co z tego dziedzictwa czerpią widzowie i kolejne pokolenia twórców, w jaki sposób instytucja założona przez artystę jako archiwum jego twórczości może być miejscem żywych idei, także po jego śmierci, jakie szanse i wyzwania stoją przed tego typu instytucjami - czy dedykowanie instytucji jednemu artyście jest wartością, czy balastem.

Godz.20.00

Kantor TU jest!
prapremiera dźwiękowego spaceru po Krakowie „Kantor tu jest!".
Skomponowany przez Wojciecha Kiwera utwór jest remiksem archiwalnych wypowiedzi Tadeusza Kantora dotyczących miasta, libretta Agnieszki Jakimiak oraz tła dźwiękowego autorstwa Piotra Peszata. Dodatkową warstwą będzie przetworzony elektronicznie przez Kiwera krajobraz dźwiękowy określonych miejsc na trasie utworu, który stanie się materiałem do zbudowania nowej kompozycji.

Źródło:

Materiał nadesłany