EN
23.04.2022, 09:57 Wersja do druku

Kraków. Cracovia Danza znów zatańczy w najpiękniejszych plenerach

Inne aktualności

„Po polsku i po kozacku” zatańczą w piątek 29 kwietnia na Rynku Głównym tancerze baletu Cracovia Danza w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej akcji TańczMY organizowanej od 2019 roku przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Tegoroczny repertuar akcji zrzeszającej środowisko taneczne skupiony jest na temacie wojny na Ukrainie. Akcje organizowane w ramach TańczMY mają pokazać solidarność z narodem ukraińskim. Pisze Anna Piątkowska w „Dzienniku Polskim”.

„Po polsku i po kozacku” to program taneczny prezentujący polski repertuar balowy końca XIX wieku. Jest to niezwykle różnorodny i istotny okres dla sztuki tańca, kiedy na tanecznych salonach królowały galopy, kadryle, polki a także kozaki.

Ten typowy ukraiński taniec, dziś zaliczany do tańców narodowych Ukrainy, przywędrował z kresów na salony całej XIX-wiecznej Europy. Moda na Kozaki sprawiła, że mistrzowie tańca tworzyli nowe formy zawierające elementy skocznego, żywiołowego Kozaka stanowiące popisy sprawności ruchowej młodzieży uczęszczającej na salonowe bale. Kozak zaistniał też w repertuarze baletów tamtych czasów. Już od końca XVIII wieku Kozak stanowił oryginalną, pełną wirtuozerii formę tańca charakterystycznego obecnego w ówczesnych pozycjach baletowych w Polsce.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Cracovia Danza znów zatańczy w najpiękniejszych krakowskich plenerach

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Anna Piątkowska

Data publikacji oryginału:

22.04.2022

Wątki tematyczne