11.07.2020, 08:40 Wersja do druku

Kraków. "Chudy żołnierz" Sceny Supernova na Kopcu Kościuszki

fot. mat. teatru

16 lipca o godzinie 20:30 w forcie na Kopcu Kościuszki odbędzie się pokaz spektaklu "Chudy Żołnierz" Hanocha Levina w reżyserii Jakuba Kowalika.

Sussin, tytułowy Chudy żołnierz wraca po 5 latach z wojny. W domu zastaje swoje alter ego, Grubego żołnierza, który przywłaszczył sobie jego żonę, dziecko, tożsamość. Nierozpoznany przez bliskich i sąsiadów Chudy żołnierz zamieszkuje na podwórzu śledząc przez okno życie swojego sobowtóra z "tłustych lat", dyskutując i kłócąc się z nim. Wkrótce pojawia się kolejna, trzecia wersja głównego bohatera - Pełzający żołnierz -  ranny i konający, on także uważa siebie za Sussina...

Trzy warianty osobowości głównego bohatera - Chudy, Gruby i Pełzający żołnierz podejmują próbę zrozumienia własnej tożsamości, która się rozpada, zadają pytanie co stanowi jej istotę, na czym polega niepowtarzalność człowieka.

Świat w którym dzieję się akcja, to świat niedostatku i zagrożenia, panuje głód, o jedzenie trzeba walczyć, a ludzkie relacje zostały zaburzone przez wszechobecną wojnę, która nigdy się nie kończy.   

"Chudy Żołnierz", który swobodnie nawiązuje do antycznej komedii Plauta "Amfitrion", to jeden z ostatnich dramatów Levina, jak dotąd był wystawiany poza Izraelem raz, we Francji w 2013 roku przez Théâtre Simone Signoret oraz po raz pierwszy w Polsce na deskach teatru Scena Supernova.
---
Reżyseria: Jakub Kowalik
Scenografia: Jakub Szachnowski, Weronika Wronecka
Muzyka:  Magda Smoławska, Wojciech "Pinokio" Sochaczewski, Jakub "Żmij" Zielina oraz piosenkę "Ciemna Noc" wykona Maciej "Kaczka" Zimowski
Realizacja Światła: Dariusz Nawrocki
Realizacja dźwięku: Maksymilian Czarnecki
tłumaczenie: Ela Sidi
oprawa graficzna, zdjęcia: Jakub Szachnowski

obsada:

Chudy Żołnierz: Łukasz Leśniewicz
Gruby Żołnierz: Paweł Jałoszyński
Pełzający Żołnierz: Kirill Aleksandrov
Kobieta: Sarah Koscinski
Dziecko: Agata Hajdukiewicz
Ślepy sąsiad, Niemy Sąsiad: Dominik Buksa
Martwy dziadek: Krzysztof Drozdowski 

https://scenasupernova.pl/event/chudy-zolnierz 
https://www.facebook.com/events/274937597117605/ 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne