EN

25.06.2024, 15:43 Wersja do druku

Kraków. Chłopiec z zespołem Aspergera głównym bohaterem spektaklu Teatru Groteska

Christopher Boone, piętnastoletni chłopiec z zespołem Aspergera, jest głównym bohaterem inscenizacji powieści Marka Haddona "Dziwny przypadek psa nocną porą" realizowanej na deskach Teatru Groteska w Krakowie. "Staramy się zajrzeć do środka Christophera i pokazać to, co odbywa się w jego wnętrzu" - zapowiadają twórcy. Premiera w sobotę.

"Dziwny przypadek psa nocną porą" jest młodzieżową opowieścią o chłopcu, który pewnego dnia znajduje martwego psa sąsiadki i postanawia odnaleźć mordercę zwierzaka. 15-latek rozpoczyna własne śledztwo, w trakcie którego dowiaduje się więcej na temat siebie, swojej tożsamości oraz rodziny.

"Poruszyła mnie fabularna historia opowiadająca o chłopcu w spektrum autyzmu. Wydało mi się ciekawe, by pokazać nie tylko samą fabułę, ale i świat Christophera, wykorzystując przy tym ruch sceniczny, scenografię i muzykę. Działamy więc bardzo sensorycznie, staramy się oddać nieoczywistość tego świata" - powiedziała podczas próby medialnej spektaklu reżyserka Agata Biziuk-Brajczewska. "Często panuje taka mylna opinia, że osoby w spektrum autyzmu nie czują. One czują bardziej, tylko mają problem z wyrażeniem tych emocji. Staramy się zajrzeć do środka Christophera i pokazać to, co odbywa się w jego wnętrzu" - podkreśliła twórczyni inscenizacji.

Podkreśliła ona, że hasłem przewodnim spektaklu jej zdaniem jest słowo "mogę". "Często osobom w spektrum odbiera się sprawczość, a Christopher pokazuje, że można naprawdę dużo" - dodała.

Przedstawienie jest przeznaczone dla osób od 13 roku życia. "Kończymy sezon spektaklem otwierającym się na widza, który rzadko przychodzi do Teatru Groteska i który w ogóle rzadko chodzi do teatru" - zauważył na próbie dyrektor sceny Karol Suszczyński. "Dla osób 13+, 14+ nie ma w Polsce dużego repertuaru, on jest już budowany, ale nakłonienie młodych, którzy wchodzą w okres dojrzewania, żeby przyszli do teatru, jest bardzo trudne" - stwierdził, dodając, że dla tej grupy wiekowej Groteska do tej pory proponowała przede wszystkim lektury.

"+Dziwny przypadek psa nocną porą+ jest popularną wśród młodzieży nowelą, która nie wchodzi w kanon lektur szkolnych, w związku z czym zapraszamy widzów, którzy przychodzą do nas, bo interesuje ich coś, z czym nie mają na co dzień do czynienia. To dla mnie bardzo ważne, żeby otworzyć Teatr Groteska na szersze grono widzów" - zaznaczył Suszczyński, który zamyka pierwszy sezon na stanowisku dyrektora teatru.

Na scenie wystąpią: Adam Godlewski, Dominika Guzek, Gabriela Oberbek, Jarek Oberbek, Bartłomiej Olszewski, Olga Przeklasa, Zuzanna Romańska i Bartosz Watemborski. Adaptacja sceniczna Simon Stephens na podstawie noweli Marka Haddona.

Premiera spektaklu "Dziwny przypadek psa nocną porą" odbędzie się w sobotę 29 czerwca w Teatrze Groteska w Krakowie.

Źródło:

PAP

Autor:

Julia Kalęba

Data publikacji oryginału:

25.06.2024