EN

26.04.2021, 10:56 Wersja do druku

Kraków. "Arianie" Bukowskiego już niedługo w Starym

fot. mat. teatru

- Obowiązki zastępcy dyrektora ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie pełni Pan Beniamin M. Bukowski - poinformował dyrektor NST Waldemar Rażniak. Reżyser, dramatopisarz i dramaturg znany m.in. jako autor „Niesamowitych braci Limbourg" oraz zapowiadanego w Starym Teatrze spektaklu „Arianie" objął stanowisko 20 kwietnia 2021 r.

Gdyby nie pandemia, krakowska publiczność miałaby okazję poznać go dzięki spektaklowi „Arianie", którego premiera na scenie Starego Teatru była zaplanowana na marzec, a następnie odłożona w czasie w związku z ponownym zamknięciem instytucji kultury. Beniamin M. Bukowski, absolwent Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ i doktorant Instytutu Filozofii UJ, przygotował spektakl o fenomenie Braci Polskich, ruchu religijnego, który w XVI i XVII wieku wysuwał przełomowe jak na owe czasy postulaty społeczne, religijne i etyczne.

Wcześniej reżyserował dramaty w Warszawie, Poznaniu, Kaliszu i Gnieźnie. Do najważniejszych realizacji Bukowskiego należą autorski spektakl „Mosdorf. Rekonstrukcja" w Nowym Teatrze w Poznaniu (nagroda publiczności festiwalu m-teatr w Koszalinie), monodram „Zofia" wg Anny Wakulik w Teatrze Powszechnym w Warszawie, czy spektakle takie, jak „Podwyżka" (Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu"), czy realizacje „Niesamowitch braci Limbourg" (Teatroteka WFDiF) i „Mazagany" (Teatr Żydowski w Krakowie).

To właśnie tekst dramatu „Niesamowici bracia Limbourg" odniósł największych sukces i doczekał się wielu realizacji. Scenariusz opowiadający o średniowiecznych artystach tworzących w czasach zarazy zdobył Gdyńską Alternatywną Nagrodę Publiczności, doczekał się przekładów i irealizacji filmowej.

- Zacząłem nową przygodę w miejscu, które od wielu lat jest dla mnie bardzo ważne - napisał na Facebooku Bukowski. - Dziękuję Waldemarowi Raźniakowi za propozycję współpracy i kredyt zaufania i niezmiernie cieszę się na spotkanie z tak wspaniałymi Ludźmi, jak Zespół NST. Mam nadzieję, że uda mi się dołożyć małą cegiełkę do tego, co dzieje się w Starym. To jednocześnie powrót do Krakowa po latach tułaczki. 

Fot. Łukasz Gągulski/PAP

Tytuł oryginalny

Narodowy Stary Teatr ma dyrektora artystycznego

Źródło:

Dziennik Polski nr 95/ 24/25-04-21