EN

27.10.2020, 14:45 Wersja do druku

Kraków. Antonina Hoffmann w serii monet kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego

27 października 2020 roku do obrotu trafiła kolejna moneta z serii Wielkie aktorki. Na srebrnej monecie została tym razem uwieczniona Antonina Hoffmann, wybitna aktorka związana z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Emisja monet z tej serii upamiętnia 125-lecie działalności Teatru, emitentem jest Narodowy Bank Polski. W foyer Teatru odsłonięto także odrestaurowane popiersie aktorki z 1872 roku.

Antonina Hoffmann debiutowała w Warszawie, ale tuż po debiucie, w 1860 roku trafiła do Krakowa i tu spędziła całe swoje życie zawodowe. Jej partnerem w życiu prywatnym i zawodowym był Stanisław Koźmian, twórca „szkoły krakowskiej”, reżyser, który był również aktywnym publicystą i politykiem. Wprowadził do teatru styl gry oparty na wnikliwej analizie tekstu, potocznej obserwacji i psychologicznej interpretacji postaci. Antonina Hoffmann uchodziła za najwybitniejszą przedstawicielkę tej „szkoły”.

To już druga moneta w serii Wielkie aktorki, na poprzedniej znalazł się wizerunek Heleny Modrzejewskiej. 

W foyer Teatru im. J. Słowackiego odsłonięto także popiersie aktorki wykonane 
w 1872 roku przez Władysława Eliasza, rzeźbiarza pochodzącego z artystycznej rodziny Radzikowskich, studenta krakowskiej Szkoły Rysunku i Malarstwa, absolwenta Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. 

Opis monety:

Na rewersie umieszczono popiersie Antoniny Hoffmann według rzeźby autorstwa Władysława Eliasza z 1872 r. oraz wizerunki koronek nawiązujące do kostiumów scenicznych aktorki. Na awersie został zaprezentowany wizerunek frontonu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Nominał 20 zł

metal: Ag 925/1000

stempel: lustrzany, selektywne platerowanie

wymiary: 40,00 × 28,00 mm

masa: 28,28 g

brzeg (bok): gładki

nakład: do 13 000 szt.

Projektant: Urszula Walerzak

Na zlecenie NBP monety wyprodukowała Mennica Polska S.A., emitentem jest Narodowy Bank Polski, cena emisyjna monety wynosi 260 zł, monetę można kupić od 
27 października 2020 roku w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym NBP Kolekcjoner. 

Źródło:

Materiał nadesłany