EN

10.01.2022, 08:15 Wersja do druku

Kraków. Andrzej Zarycki gościem Kodu Mistrzów w Teatrze Groteska

11 stycznia o godz. 18, podczas pierwszego w nowym roku spotkania z cyklu KOD MISTRZÓW na scenie Teatru Groteska gościć będziemy Andrzeja Zaryckiego – nazywanego „poetą piosenki” wybitnego kompozytora i pianistę, przez wiele lat związanego z Piwnicą pod Baranami i pieśniarką Ewą Demarczyk.

Andrzej Zarycki, bohater styczniowego spotkania z cyklu KOD MISTRZÓW, jest pianistą, kompozytorem i aranżerem muzyki rozrywkowej, symfonicznej, teatralnej, filmowej oraz poezji śpiewanej.

Przygodę z muzyką rozpoczął w dzieciństwie, pod kierunkiem ojca Władysława, zakopiańskiego muzyka i poety ucząc się gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończył Liceum Muzyczne w Krakowie i Wydział Kompozycji krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, gdzie jego mistrzem stał się wykładowca kompozycji i twórca muzyki filmowej prof. Lucjan Kaszycki.

W czasie studiów Andrzej Zarycki współpracował z kabaretem Uniwersytetu Jagiellońskiego Hefajstos. Przez krótki czas w latach 60. mieszkał w USA. Po powrocie związał się jako pianista i kompozytor z klubem „Pod Jaszczurami” i „Piwnicą Pod Baranami”. Od tego czasu jego nazwisko kojarzone jest z kabaretem Piotra Skrzyneckiego i pieśniarką Ewą Demarczyk, dla której skomponował m.in. „Cygankę”, „Skrzypka Hercowicza” i „Na moście w Avignon”.

Bohater styczniowego spotkania jest autorem muzyki filmowej (m.in. kompozycji do „Aktorów prowincjonalnych” w reżyserii Agnieszki Holland) i teatralnej. Współpracował z teatrami dramatycznymi w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Rzeszowie, Lublinie, Opolu, Olsztynie i Wrocławiu oraz z Teatrem Telewizji. W latach 1985 – 1997 był kierownikiem muzycznym Teatru Groteska. Kompozycje Andrzeja Zaryckiego można było usłyszeć w ponad 200 spektaklach teatralnych, wśród których znalazły się: Balladyna (reż. Mieczysław Górkiewicz), Woyzeck (reż. Agnieszka Holland, Laco Adamik), Sonata Belzebuba (reż. Bogdan Hussakowski), Żałoba przystoi Elektrze (reż. Jan Błeszyński), Zatrute pióro (reż. Krzysztof Orzechowski), Nie-boska komedia (reż. Włodzimierz Nurkowski), Ja, Maria Magdalena (reż. Stanisław Zajączkowski). Nasz gość jest także kompozytorem utworów muzyki symfonicznej i kameralnej, pieśni chóralnych i solowych oraz songów i piosenek m.in. dla Hanny Banaszak, Beaty Rybotyckiej, Anny Szałapak, Zbigniewa Wodeckiego, Jacka Wójcickiego.

Mistrz, na spotkanie z którym zapraszamy w styczniu, był pedagogiem w krakowskiej Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia (klasa interpretacji piosenki), a od lat wspiera Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko’” – komponując muzykę do wielu przedstawień Teatru Radwanek oraz angażując się w tworzenie aranżacji utworów wykonywanych przez finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty.

Nazywany Poetą piosenki gość cyklu KOD MISTRZÓW jest laureatem wielu nagród festiwalowych, m.in. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (1964), Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1977) oraz Opolskich Konfrontacji Teatralnych (1987, 1988, 1989) i państwowych, w tym Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2012).

Skąd pochodzi jego wrażliwość, z czego czerpie inspiracje, jaki jest jego świat? O tym wszystkim z Andrzejem Zaryckim porozmawia poeta, dramaturg i satyryk Andrzej Pacuła. Zapraszamy!

Bilety dostępne w kasie teatru od 03.01.2022, od godziny 14.00. Wstęp 1 zł.

Data: 11 stycznia 2022
Godzina: 18.00


Źródło:

Materiał nadesłany