EN
3.10.2022, 11:21 Wersja do druku

Kraków. Akademia Muzyczna będzie miała nową siedzibę na Grzegórzkach. Jest już projekt budynków

Inne aktualności

Za sześć lat Akademia Muzyczna ma przenieść się do nowej siedziby. Kampus składający się z budynków dydaktycznych oraz sal koncertowych stanie przy ul. Skrzatów 4. Właśnie rozstrzygnięto jego projekt. - Ten moment tchnął nową nadzieję na członków społeczności Akademii, ponieważ przez długie lata trwaliśmy w impasie, jeśli chodzi o realizację tej inwestycji. Moim celem od pierwszego dnia tej kadencji było przełamanie tego impasu i doprowadzenie do realizacji kolejnych kroków na drodze do tej inwestycji i to właśnie dziś się stało – mówił Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Projekt katowickiej pracowni architektonicznej Studio Konior zwyciężył w konkursie na architektoniczno-urbanistyczne opracowanie koncepcji nowego zespołu budynków dydaktycznych Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

    - Postanowiliśmy wykorzystać największy atut jaki ma ten teren, jako budulec, coś co tworzy nastrój i atmosferę przyszłego kampusu, czyli zieleń, park, bulwary nadwiślańskie. Czerpiąc z tradycji budowania miasta, postanowiliśmy podobnym językiem zrealizować ten kampus, czyli na dawnym dukcie ulicy Skrzatów stworzyliśmy plac, park i ogród, którego obudowę stanowi dziesięć budynków. Każdy z nich jest dedykowany konkretnej funkcji akademii, dzięki czemu powstał połączony kompleks obiektów, między którymi można się przemieszczać. Cześć z nich połączona jest na terenie, część na poziomie pierwszego piętra przewiązkami, dzięki czemu powstały bramy, którymi można wchodzić do wnętrza, do dziedzińca. Najważniejszym miejscem całej akademii jest sala koncertowa, która stanowi centralny element całego układu, kompozycji i funkcji obiektu. Elewacja budynków będzie wykonana z jasnej cegły – wyjaśnia zwycięzca konkursu architekt Tomasz Konior.

Komisja konkursowa była zgodna w wyborze projektu Akademii Muzycznej. Jak podkreślił Marek Dunikowski, przewodniczący komisji konkursowej, bardzo ważnym atutem projektu, jest możliwość jego etapowania.

W nowym kampusie powstanie około stu sal dydaktycznych, sala taneczna, sale wspomagające kształcenie i działalność artystyczną, takie jak: sala prób chóru mieszcząca do 100 śpiewaków, sala prób orkiestry mieszcząca do 120 muzyków czy sale prób sekcyjnych oraz kilkadziesiąt sal ćwiczeniowych.

Odrębną częścią zespołu budynków ma być kompleks sal koncertowych: sala o światowych parametrach akustycznych z widownią liczącą ok. 500-600 miejsc i pełnowymiarową estradą, sala operowo-teatralna z widownią do 200 osób przeznaczona do prezentacji form operowych i teatralno-muzycznych oraz aule kameralna i organowa.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Kraków. Akademia Muzyczna będzie miała nową siedzibę na Grzegórzkach. Jest już projekt budynków

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Anna Piątkowska

Data publikacji oryginału:

03.10.2022

Wątki tematyczne