EN

4.09.2020, 09:34 Wersja do druku

Kraków. 33. Festiwal Ulica od dziś do niedzieli

fot. Severine Bruhat

Spektakularne widowiska, które udowodnią, że mimo pandemii teatr na żywo nie przestał istnieć. Takie zaplanował dla stęsknionych widzów Teatr KTO. Dziś (piątek) po południu rozpocznie się 33. Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA.

Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu są „dziwne zdarzenia”. – Kiedy ponad rok temu układałem program 33. ULICY, którego hasłem miały być właśnie „dziwne zdarzenia”, nie przypuszczałem, że z początkiem 2020 r. świat zweryfikuje nasze pojęcie o dziwności zdarzeń, które dzieją się wokół nas. Rzeczywistość zmieniła pierwotne plany. Festiwal przeniesiony został z tradycyjnego lipcowego terminu na pierwszy weekend września. Zmienił się również kontekst „dziwnych zdarzeń” i wymusił korektę programu wynikającą z nowego spojrzenia na nas samych i na sens obecności sztuki w naszym życiu, jej ekspresji w przestrzeni publicznej – komentuje Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO oraz ULICY.

Nic nie zastąpi żywego kontaktu

Festiwal przypomni publiczności nieuczęszczane ostatnio ulice i place Krakowa. Pokaże je w nowych, niespotykanych i dziwnych kontekstach.

– Mając w pamięci przenikliwą ciszę opustoszałych placów i ulic miasta, niepokój towarzyszący spotkaniu drugiego człowieka, spróbujemy na nowo zdefiniować sens teatru w otwartej przestrzeni miejskiej. Chcemy, aby 33. ULICA dostarczyła widzom nie tylko wzruszeń, ale również uprzytomniła z całą siłą, że w teatrze nic nie zastąpi żywego kontaktu aktora z widzem, człowieka z drugim człowiekiem – podkreśla Zoń.

Co zobaczymy?

Wśród spektakularnych widowisk festiwalowych m.in. „Ławka” i „DROM – Ścieżkami Romów” Teatru Migro, „HomoCatodicus” Compagnie l’Excuse z Francji oraz „Wszystko zdarzyć się może” Mimo Huenchulaf z Chile. Pokazy odbędą się w kilku miejscach Krakowa, m.in. na Rynku, Rynku Podgórskim i w alei Róż.

33. Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA od dziś do niedzieli w Krakowie i Tarnowie. Program: teatrkto.pl.

Tytuł oryginalny

33. Festiwal Teatrów Ulicznych ULICA. Dziwne zdarzenia

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.