EN

14.02.2023, 12:25 Wersja do druku

Kraków. 17 lutego startuje Materia Prima: teatry „z innego świata” znów zagoszczą pod Wawelem

Od 2010 roku, na zaproszenie Teatru Groteska, do Krakowa zjeżdżają co dwa lata artyści związani z teatrem formy z różnych zakątków świata. W tym roku, po pandemicznej przerwie, która zaburzyła festiwalowy cykl, teatry "z innego świata" znów zagoszczą pod Wawelem.

- Festiwal Materia Prima to festiwal teatru z innego świata, zarówno w sensie geograficznym, jak i artystycznym. W tym roku przyjeżdżają do nas teatry z całej Europy, ale bywały edycje, kiedy gościliśmy artystów z całego świata – wyjaśnia Adolf Weltschek. - Chcemy przybliżyć polskiej publiczności teatr, który jest równoległym nurtem do teatru dramatycznego – to drugi powód, dla którego mówimy o teatrze z innego świata.

Główną materią spektakli teatru formy są środki kładące nacisk na teatralne piękno. Prezentowane na krakowskim festiwalu w poprzednich edycjach przedstawienia zachwycały z jednej strony wirtuozerskimi występami aktorów, z drugiej rozbudowaną scenografią i niezwykle plastycznymi kostiumami. Słowo w tych sztukach – materia podstawowa w teatrze dramatycznym – jedynie dopełnia występy, którym zresztą, bliżej do pokazów cyrkowych czy układów choreograficznych, niż tego, co dziś przywodzi na myśl słowo „teatr”. Festiwal „idzie pod prąd panującej modzie, kładąc nacisk na teatralne piękno, pokazując, że teatr formy, w którym króluje nieskrępowana wyobraźnia, a wielość metafor i symboli pozwala na różne interpretacje, jest językiem” – czytamy na stronie internetowej festiwalu Materia Prima.

- To spektakle bez słów, dlatego artyści mogą z nimi krążyć po świecie, porozumiewając się z widownią poza barierami językowymi. Słowa nie są potrzebne do tego, co chcą przekazać: emocji, nastrojów, wspaniałych obrazów. To jest teatr, który pozwala na bardzo swobodne interpretowanie, serfowanie po tych wszystkich planach emocji, obrazów – mówi Adolf Weltschek. - Interpretacje – w zależności od wrażliwości widza – można budować na wielu poziomach. Dlatego teatr formy bywa nazywany teatrem dla wolnych ludzi. Choć są i tacy, którzy uważają, że to eskapizm od problemów, którymi żyje dziś świat czy od polskich problemów. Ja uważam, że to próba budowania prawdziwej wspólnoty wolnych ludzi.

W tej ostatniej kwestii od 17 lutego każdy będzie miał okazję wyrobić sobie własne zdanie.

Tego dni 6. odsłonę festiwalu zainauguruje w Nowohuckim Centrum Kultury przedstawienie grupy Wanted Posse „Dance N`Speak Easy” - „koktajl, łączący w sobie taniec hip-hopowy, śpiew i burleskę” – jak zapowiadają ten występ organizatorzy. Spektakl przeniesie widzów do nowojorskiego baru lat 20. i 30. XX wieku.

- Mistrzowie świata w swojej specjalności. Zdobywali nagrody na festiwalach branżowych, występują podczas koncertów i w teledyskach największych gwiazd. To, co robią na scenie zapiera dech. Warto ich zobaczyć – zachęca z kolei dyrektor festiwalu

Podczas dwóch tygodni na scenach NCK, Groteski, ICE, Teatru Ludowego i Opery Krakowskiej zaprezentowanych zostanie siedem spektakli, a na scenach takie gwiazdy jak: Compagnia Finzi Pasca, Wanted Posse czy Sasha Waltz & Guests. Nierzadko to jedyna okazja, by zobaczyć ich występy w Polsce.

- Daniele Finzi Pasca gościł już w Krakowie, podobnie Sacha Waltz, Compagnie Käfig pokazywała u nas inny spektakl, po raz pierwszy w Polsce pokażą widowisko „Vertical” – bardzo trudne technicznie widowisko. Z zasady artyści pokazują u nas przedstawienia nieprezentowane jeszcze w Polsce. A na pewno taka kumulacja, kiedy w ciągu dwóch tygodni można mieć wgląd we wszystkie prezentacje, zdarza się tylko na naszym festiwalu - mówi Adolf Weltschek.

Już niebawem w Krakowie będzie można zobaczyć przedstawienie Sashy Waltz „Kreatur” (21 i 22.02) - opowieść o sile i bezsilności, dominacji i słabości, wspólnocie i izolacji, chorobie i pożądaniu, spektakl z niezwykłą choreografią i niemal „rzeźbiarskimi” kostiumami, niespotykanymi światłami i fascynującą muzyką.

Swoje najnowsze widowisko „Nuda” (pol. „Naga”) zaprezentuje, znany już krakowskiej publiczności, Daniele Finzi Pasca - reżyser, inscenizator, aktor, twórca sukcesów Cirque du Soleil. (22 i 23. 02)

Rozgrywający się w powietrzu i zaprzeczający prawom grawitacji spektakl „Vertikal” Compagnie Käfig (18 i 19.02), pełen filmowych sztuczek i efektów specjalnych, „Vielfalt” przygotowany przez Jakop Ahlbom Company (19 i 20.02), opowiadające historię rodzinnego domu pogrzebowego Warehouse przedstawienie „The House” Sofie Krog Teater (24 i 25.02) oraz popis aktorski Akram Khan Company (27 i 28.02) w słynnym już spektaklu „Jungle Book reimagined”, czyli „Księga dżungli wymyślona na nowo” złożą się na program festiwalu.

Kultowe postaci popkultury, m.in. Andy`ego Warhola, Marlenę Dietrich i Księżną Dianę ożyją na scenie w przedstawieniu brytyjskich artystów „A Night with Thick & Tight”. To spektakl, który zamknie tegoroczną odsłonę festiwalu Materia Prima. (27 i 28.02).

Tytuł oryginalny

Lada dzień teatry "z innego świata" znów zagoszczą pod Wawelem

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Anna Piątkowska

Data publikacji oryginału:

13.02.2023