EN

11.03.2020, 20:34 Wersja do druku

Kraj. Wszyscy wojewodowie zarządzili zawieszenie imprez artystycznych do 25 marca

Komunikat o identycznej treści opublikowały na swoich stronach internetowych wszystkie urzędy wojewódzkie. Oprócz zawieszenia organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych do 25 marca mowa w nim również o poleceniu "wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenia do 25 marca br. działalności klubów dziecięcych i żłobków".

Odwołanie imprez ma w szczególności dotyczyć teatrów, oper, operetek, filharmonii, kin, muzeów, domów kultury oraz galerii sztuki.

Decyzje zapadły na podstawie decyzji rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, który zebrał się w środę rano. Rząd zdecydował wówczas m.in. o zawieszeniu na dwa tygodnie zajęć dydaktycznych w szkołach i na uczelniach wyższych.

O zawieszeniu od czwartku funkcjonowania instytucji kultury poinformował na późniejszej konferencji prasowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "Od jutra wszystkie te instytucje zaprzestaną działalności w obszarze, który dotyczy gromadzenia się dużych ilości osób" - poinformował.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 31 przypadków zarażenia koronawirusem. O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 resort zdrowia poinformował 4 marca. Osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w szpitalach w Zielonej Górze, we Wrocławiu, w Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie i Warszawie.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei. 

Źródło:

PAP

Data publikacji oryginału:

11.03.2020