EN

11.02.2023, 09:50 Wersja do druku

Teatr TV. W poniedziałek premiera: „A planety szaleją… Młodzi w hołdzie Korze”

W Teatrze Telewizji w poniedziałek odbędzie się premiera przedstawienia "A planety szaleją… Młodzi w hołdzie Korze" na podstawie utworów Olgi Sipowicz i Marka Jackowskiego z zespołu Maanam. Spektakl wyreżyserowała Anna Sroka-Hryń.

fot. Vova Makovskyi

Spektakl muzyczny "A planety szaleją… Młodzi w hołdzie Korze" powstał w ramach zajęć dydaktycznych Anny Sroki-Hryń ze studentami Kierunku Aktorstwo Teatru Muzycznego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jego premiera odbyła się 8 czerwca 2019 r. - w rocznicę urodzin Kory.

Przedstawienie zostało przeniesione i weszło do repertuaru stołecznego Teatru Współczesnego w Warszawie. Jego premiera odbyła się 20 sierpnia 2021 r. na Scenie w Baraku Teatru Współczesnego.

"Spektakl składa się z 16 najbardziej znanych piosenek zespołu Maanam układających się w opowieść o pasji, samotności, poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, ale przede wszystkim o miłości, która dla Kory była motorem życia" - napisano na stronie Teatru TVP.

W przedstawieniu wykonywane są m.in. utwory: "Lucciola", "Szał niebieskich ciał", "Cykady na Cykladach", "Boskie Buenos", "Szare miraże", "Żądza pieniądza", "Krakowski spleen" i "Kocham cię, kochanie moje".

Jak podkreślono w zapowiedzi, "zupełnie nowe, zaskakujące lirycznością aranżacje muzyczne, minimalistyczna scenografia połączona z intrygującym ruchem scenicznym oraz wyraziste interpretacje młodych aktorów pozwalają odkryć Olgę Sipowicz na nowo, nie tylko jako charyzmatyczną wokalistkę, ale przede wszystkim jako poetkę".

"Dobrze znane utwory w nowych aranżacjach (…) przy akompaniamencie instrumentów w rzadko spotykanym składzie: harfa, kontrabas i pianino, nabierają nowych znaczeń" - napisano w recenzji po jednym z pokazów w Teatrze Współczesnym.

Autorami utworów wykorzystanych w spektaklu są Olga Sipowicz i Marek Jackowski. Scenariusz, reżyseria, scenografia i kostiumy - Anna Sroka-Hryń. Kierownictwo muzyczne i aranżacja - Mateusz Dębski. Zdjęcia zrealizował Witold Płóciennik.

Występują: Aleksandra Boroń, Jagoda Jasnowska, Olga Lisiecka, Karolina Piwosz, Maja Polka, Natalia Stachyra, Maciej Dybowski, Juliusz Godzina, Maciej Kozakoszczak, Wojciech Melzer, Tomasz Osica oraz instrumentaliści: Mateusz Dębski (pianino), Alina Łapińska (harfa) i Wojciech Gumiński (kontrabas).

Anna Sroka-Hryń jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (2000). W 2013 r. obroniła tytuł doktora sztuki na tej samej uczelni. Jest współzałożycielką Studia Teatralnego Koło.

Koncertuje z własnymi recitalami, m.in. piosenek Edith Piaf i Billie Holiday. Występowała na scenach warszawskich teatrów, m.in.: Teatru Komedia ("Kopciuszek"), Teatru Polonia ("Kobieta z widokiem na taras"), Teatru Montownia ("Peer Gynt", "Lovv"), Teatru Studio ("Jedną ręką"), Teatru Ochoty ("Starucha", "Fale"), Teatru Soho, oraz np. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie ("Piaf", "Kształt rzeczy", "George & Ira Gershwin"), w Teatrze Rozrywki w Chorzowie ("Odjazd", "West Side Story", "Rent", "Lady Day at Emerson's Bar and Grill", "Przygody fryzjera damskiego"), w Centrum Artystycznym Impart we Wrocławiu ("Absolutnie – recital piosenek Wojciecha Młynarskiego").

W stołecznym Teatrze Muzycznym "Roma" grała główną rolę w musicalu "Mamma Mia!" (2015-17). Występuje także na Novej Scenie Teatru Muzycznego "Roma" w przedstawieniach muzycznych "Tuwim dla dorosłych" i "Alicja w Krainie Czarów".

Jest laureatką Nagrody Artystycznej "Złota Maska" Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii rola wokalno-aktorska za rolę Maureen Johnson w spektaklu "Rent" Jonathana Larsona w reż. Ingmara Villqista (2006) oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii najlepsza śpiewaczka za rolę Edith Piaf w spektaklu "Edith i Marlen" w reż. Marty Mészaros (2013).

Była laureatką 6. edycji konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" i finalistką Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2003). Za kreację aktorską w spektaklu "Taksówka" otrzymała w 2006 r. nagrodę im. Jana Świderskiego Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich w XII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W dorobku ma kilkadziesiąt ról dubbingowych, serialowych i filmowych.

Premiera spektaklu "A planety szaleją… Młodzi w hołdzie Korze" - 13 lutego o godz. 21.05 w TVP 1.

Źródło:

PAP