EN

29.05.2024, 09:09 Wersja do druku

Kraj. W Pałacu i w plenerze. Letnie spektakle i festiwale

Sezon teatralny dobrze skończyć z hukiem, czyli mocną premierą albo festiwalem. A jeszcze lepiej grać także w wakacje. Pisze Aneta Kyzioł w „Polityce”.

fot. mat. teatru

Teatry, które latem się nie zamykają, szykują na czerwiec specjalne wydarzenia. Teatr 6. piętro, z siedzibą w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, w letni czas wkracza premierą o nośnym tytule i w gwiazdorskiej obsadzie. „Handlarze gumek" Hanocha Levina, w reż. Adama Sajnuka (spektakle od 27 do 30 czerwca i potem we wrześniu) to tragikomedia miłosna z muzyką na żywo, rozgrywana wokół walizki wypełnionej 10 tys. prezerwatyw. W legendarnej inscenizacji z Teatru Imka sprzed kilkunastu lat główne role niespełnionych kochanków brawurowo grali Aleksandra Popławska, Łukasz Simlat i Janusz Chabior. W teatrze Michała Żebrowskiego w aptekarkę Belę, nieśmiałego urzędnika Johanana i szemranego biznesmena Szmula wcielą się Katarzyna Dąbrowska, Borys Szyc i Grzegorz Małecki.

Z kolei teatry Krystyny Jandy - Teatr Polonia i Och-Teatr - w ramach akcji „Gramy całe wakacje" zapraszają dorosłych i dzieci zarówno do swoich siedzib, jak i - bezpłatnie - w plener: na pl. Konstytucji, przed Och-Teatr i do praskiego Konesera. W programie 41 tytułów, które zostaną zagrane łącznie ponad 150 razy. Start 6 lipca o godz. 17.00 na pl. Konstytucji, premierą „Polityki" Bogusia Janiszewskiego, autora książek dla dzieci z cyklu „O czym dorośli ci nie mówią", w reż. Magdaleny Drab, z aktorami Teatru Papahema w obsadzie.

Końcówka sezonu to też czas teatralnych festiwali i przeglądów. Toruński Teatr im. Horzycy zaprasza na 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt (30.05-7.06), gdzie zobaczyć można najnowsze spektakle reżyserskich gwiazd: Olivera Frljicia, Roberta Wilsona i Alvisa Hermanisa. W Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu im. Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie się III Festiwal Teatru na Faktach (20-23.06), tym razem pod hasłem: „Rzeczy zbędne", odnoszącym się do przedmiotów, wartości i idei, które mogą być postrzegane jako zbyteczne w ekstremalnych sytuacjach życiowych. Przykładem jest plecak uciekinierki z Mariupola, w którym najcenniejszymi rzeczami są jabłko i stary batonik, a nie książki czy pamiątki.

Z dziećmi należy się udać do Łomży, do Teatru Lalki i Aktora, który po raz 37. organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka (5-8.06), a w bogatym i różnorodnym repertuarze m.in. „Dziewczynka ze skrzypcami" wg noblisty Jona Fossego w reż. Ewy Piotrowskiej z warszawskiego Teatru Baj czy niemiecko-afgańska produkcja „Ay Kash / If Only", teatr pieśni i animacji, z wirtualnym udziałem jedenastu młodych Afganek, opowiadających o swoim życiu po przejęciu władzy przez talibów w 2021 r. Albo do Wrocławskiego Teatru Lalek na 7. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci (6-12.06), prezentację nowoczesnych inscenizacji i nowych tekstów, podnoszących ważne dla młodych tematy.

28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego (26.07-4.08) odbędzie się w majestatycznym, niemal zamkowym gmachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pod wieloznacznym hasłem „A niech się głowy toczą!". Wakacje zaś pożegna, już we wrześniu, Malta Festival Poznań, w zmienionej po ponad trzech dekadach funkcjonowania formule.   

Tytuł oryginalny

W Pałacu i w plenerze

Źródło:

„Polityka” nr 23

Autor:

Aneta Kyzioł

Data publikacji oryginału:

28.05.2024

Wątki tematyczne