EN

12.11.2020, 09:20 Wersja do druku

Kraj. Skarbówka nie ulży teatrom i muzeom

Inne aktualności

Instytucje kultury odliczą tylko część VAT, jeśli poza imprezami odpłatnymi organizują też bezpłatne, np. ze wstępem bez biletów - pisze Monika Pogroszewska w Rzeczpospolitej.

Muzea, teatry i inne instytucje kultury nie mogą liczyć na złagodzenie niekorzystnego stanowiska fiskusa. Ministerstwo Finansów zaznacza, że w rozliczeniu VAT muszą stosować prewspółczynnik. Mechanizm ten polega na tym, że jeśli nie jest możliwe przypisanie nabywanych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika, kwotę podatku naliczonego oblicza się z wykorzystaniem prewspółczynnika. W efekcie kwota odliczanego podatku zmniejsza się o kilkadziesiąt procent.

Spór o działalność gospodarczą

Problem dotyczy tego, w jaki sposób należy traktować nieodpłatne wydarzenia promocyjno--marketingowe, np. bezpłatny spektakl, koncert, wstęp do muzeum czy Noc Muzeów. Grupa posłów zwróciła uwagę, że tego typu działania są ściśle związane z prowadzoną przez instytucje kultury działalnością gospodarczą. To oznacza, że nie powinny one stosować prewspółczynnika, ale odliczyć cały VAT od zakupów.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Skarbówka nie ulży teatrom i muzeom

Źródło:

„Rzeczpospolita” nr 265

Wątki tematyczne