EN

30.11.2020, 09:54 Wersja do druku

Kraj. Samorządowy zastrzyk dla kultury

Inne aktualności

Obniżenie czynszu za pracownie, dodatkowe środki na granty i stypendia dla artystów albo zakup ich prac przez miejskie instytucje. Tak samorządy wspierają kulturę w czasie pandemii - pisze Janina Blikowska w Rzeczpospolitej. 

Pandemia niemal z dnia na dzień pozbawiła możliwości pracy i dochodu wielu artystów w całej Polsce. Chodzi o muzyków, aktorów, artystów sztuk wizualnych czy organizatorów wydarzeń kulturalnych. Samorządy ruszyły na pomoc.

Zakupy u artystów

W Katowicach zrealizowano konkursy. W jednym z nich stawką było 500 rys. dla indywidualnych twórców, niezależnych instytucji kultury, i katowickich mediów.

- Pomysły na wirtualne koncerty, prace nad spektaklami teatralnymi, warsztaty prowadzone przez Internet, a nawet miniseriale publikowane w sieci zostały nagrodzone kwotami od 2 do 7 tys. zł - mówi Ewa Lipka, rzecznik prezydenta Katowic.

W Krakowie w ramach konkursu „Kultura w sieci" dofinansowano kwotą 1 mln złotych 41 projektów zaplanowanych do realizacji pomiędzy majem a grudniem 2020. Dzięki temu w sieci odbyły się takie festiwale jak Krakowska Jesień Jazzowa czy Plenery Film Spring Open. W ramach programu „Zakupu dzieł" instytucje kultury zakupiły od 90 twórców dzieła na łączną kwotę 222 tys. złotych. Poza tym do końca roku realizowane są projekty stypendialne dofinansowywane w ramach Stypendiów Twórczych Miasta Krakowa. Przyznano 60 stypendiów na kwotę 600 tys. zł, o 200 tys. zł więcej niż w latach ubiegłych.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Samorządowy zastrzyk dla kultury

Źródło:

„Rzeczpospolita” nr 280

Wątki tematyczne