EN

3.08.2021, 09:47 Wersja do druku

Kraj. Postojowe za maj dla artystów

Inne aktualności

Minister kultury planuje dodatkowe wsparcie dla twórców na umowach cywilnoprawnych.

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja o projekcie rozporządzenia, w myśl którego osoby pracujące w kulturze, zatrudnione na kontraktach cywilnoprawnych miałyby otrzymać jednorazowo 2080 zł świadczenia postojowego za maj.

Zdaniem resortu kultury dotychczasowe działania nie wystarczają, gdyż są one skierowane do twórców i artystów samozatrudnionych, posiadających status przedsiębiorcy. Tymczasem szacuje się, że w sektorze kultury samozatrudnionych jest tylko około 14 proc, a aż 54 proc. wykonuje działalność twórczą czy artystyczną na kontraktach cywilnoprawnych.

Przypomnijmy, że kultura została odmrożona przez rząd jako ostatnia pod koniec maja 2021 r. Kina, teatry, opery, filharmonie, projekcje filmowe zostały wtedy otwarte pod warunkiem zachowania reżimu sanitarnego, zasłaniania ust i nosa, z zakazem spożywania posiłków i napojów i obłożeniem do 50 proc. widowni. Działalność edukacyjna i animacyjna domów i ośrodków kultury, świetlic prowadzona wewnątrz została wznowiona z zachowaniem reżimu sanitarnego. Rozrywka, parki rozrywki na świeżym powietrzu zostały odmrożone pod warunkiem ograniczenia liczby klientów o połowę.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Postojowe za maj dla artystów

Źródło:

Rzeczpospolita nr 178 dodatek Prawo co Dnia

Wątki tematyczne