EN

17.06.2024, 14:37 Wersja do druku

Kraj. Pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska-Rumunia rusza 21 czerwca

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, oraz rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury po raz pierwszy w historii organizują wspólny sezon kulturalny, który potrwa od czerwca 2024 do października 2025 r. 

fot. autorzy identyfikacji Maria Lisicka (ASP w Warszawie) i Toma Ștefănescu (Universtiatea Națională de Arte București)

Program zainauguruje 21 czerwca 2024 wernisaż wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Narodowym Brukenthal w Sybinie. W uroczystości weźmie udział Ministra Hanna Wróblewska i dyrektor IAM Olga Wysocka. Ekspozycja przygotowana przez Fundację Andrzeja Wróblewskiego oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha składa się z prac malarskich, grafik i fotografii artystów mających istotny wpływ na polską kulturę i sztukę XIX i XX wieku.

Otwarcie Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 to wyjątkowa okazja do celebrowania wspólnego dziedzictwa i zacieśniania więzi między naszymi narodami. Wierzymy, że bogaty program wydarzeń zainspiruje nowe pokolenia do dalszej współpracy i wzajemnego zrozumienia. Hasło sezonu - „Mamy wspólny język” - odwołuje się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie w różnorodności form, środków wyrazu i tradycji. - mówi Olga Wysocka, dyrektorka IAM.

KULTURALNY SEZON TEATRALNY

W ramach pierwszego weekendu Sezonu Kulturalnego na FITS – Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Sybinie  zaprezentujemy spektakl "The Employees". To widowisko, z pogranicza dramatu i sztuk wizualnych  w reżyserii Łukasza Twarkowskiego na podstawie nominowanej do Nagrody Bookera powieści Olgi Ravn (STUDIO Teatrgaleria), zobaczymy 21 i 22 czerwca 2024 r. Kameralny dramat sci-fi badający relacje między robotami humanoidalnymi i ludźmi, który  otrzymał nagrody na ważnych polskich festiwalach teatralnych25 czerwca zaprezentujemy minimalistyczną  plenerową realizację „Arcadia” Teatru KTO i Jerzego Zonia, jednego z czołowych twórców polskiego teatru. 

We wrześniu 2024, podczas Narodowego Festiwalu Teatralnego w Bukareszcie, rumuńskiej publiczności zostanie przedstawiony dramat „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceausescu” autorstwa Julii Holewińskiej, w reżyserii Wojciecha Farugi i w wykonaniu zespołu Teatru Polskiego z Bydgoszczy. Spektakl jest elegią na śmierć dyktatora i przypomnieniem, że żadna tyrania nie zasługuje na przedawnienie.

MUZYKA  - UNIWERSALNY JĘZYK

Hasło sezonu - „Mamy wspólny język” najpełniej realizuje się w muzyce.  W dniach 11 -14 lipca 2024 na Gărâna Jazz Festival w południowo-zachodniej Rumunii wystąpi Kinga Głyk wschodząca gwiazda jazz bluesa, laureatka Koryfeusza Muzyki Polskiej 2021 roku, uważana  za jedną z najlepszych polskich basistek młodego pokolenia, a także jazz-rockowy Pilichowski Band. 

We wrześniu  na festiwalu Balkanik w Bukareszcie wystąpi polski zespół Dikanda, tworzący muzykę folkową. Polscy artyści wezmą także udział w Jazz in the Park Festival i George Enescu Classical Music Festival w Bukareszcie w 2025 roku. 

FILM I SZTUKI WIZUALNE

Rumuńska publiczność będzie miała też wyjątkową okazję podziwiać prace Tadeusza Kantora z kolekcji krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej  MOCAK. Wystawa rozpocznie się w październiku 2024 r. w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie i potrwa do końca lutego 2025 r. 

W 2025 roku zaplanowano również liczne wystawy, koncerty, pokazy i festiwale. Rumuńska publiczność w Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce będzie miała okazję zobaczyć prace uznanego polskiego malarza, plakacisty i rzeźbiarza Wojciecha Fangora z zasobów Muzeum Narodowego w Gdańsku, oraz wystawę malarstwa Jerzego Nowosielskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie w Pałacu Kultury w Jassach. Polscy twórcy wezmą także udział w Romanian Design Week, TIFF Transylvania International Film Festival, oraz w Festiwalu Literatury i Przekładu w Jassach. 

HAMLET i GRIGORESCU - RUMUŃSKA SZTUKA W POLSCE

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 to również wydarzenia kulturalne organizowane przez stronę rumuńską w całej Polsce. W ostatni weekend lipca Sezon zostanie zainaugurowany w Polsce wystawą „Nicolae Grigorescu, malarz rumuńskiego etosu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku, oraz pokazem spektaklu „Hamlet” (reż. Declan Donnelan) produkcji Teatru Narodowego im. Marina Sorescu z Krajowej na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne