EN

15.04.2021, 18:57 Wersja do druku

Kraj. "Pamiętamy - Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim" - 19 kwietnia

Ogólnopolska akcja pod hasłem "Pamiętamy - Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim" została zorganizowana z inicjatywy dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Gołdy Tencer. 19 kwietnia weźmie w niej udział ponad 30 polskich teatrów.

mat. teatru

"Ponad 30 teatrów z całej Polski odpowiedziało na apel Gołdy Tencer o wspólne upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, przesyłając Teatrowi Żydowskiemu nagrane przez swoich aktorów interpretacje poezji o Zagładzie, w tym wiersze z tomu +Dzieci getta+ Stefanii Ney (Stefanii Grodzieńskiej)" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak wyjaśniła rzeczniczka prasowa Teatru Edyta Bach, "nagrane utwory zostaną zamieszczone w rocznicę powstania na profilach mediów społecznościowych teatrów biorących udział w projekcie, a Teatr Żydowski będzie emitował zmontowane materiały wszystkich teatrów od 19 kwietnia przez cały tydzień".

"19 kwietnia 1943 roku to jedna z najważniejszych dat we współczesnej historii Polski. Tego dnia garstka bojowników z żydowskiego getta wystąpiła przeciwko nazistowskiej machinie, dopominając się o własną godność, bo tylko o to mogło wówczas w tej nierównej walce chodzić" - napisano.

"Wciąż jeszcze żyją nieliczni żydowscy kombatanci. Tamtym bojownikom, kombatantom i ofiarom Zagłady należy się nasz największy szacunek i nasza czułość. Ta czułość, o której mówiła w noblowskim przemówieniu Olga Tokarczuk. W tym roku postanowiłam zrealizować myśl, jaka jest we mnie od dawna. Uczcijmy wspólnie pamięć o zgładzonym narodzie. Bądźmy razem 19 kwietnia" - zaapelowała inicjatorka akcji Gołda Tencer, cytowana w informacji.

Tencer zaprosiła do współpracy teatry w Polsce, "organizując wspólne czytanie poezji, wierząc, że jej efekt może mieć ogromne znaczenie dla widzów, zwłaszcza młodych". Wybrała teksty o getcie i takie, które powstały za jego murem, których donośny głos sprzeciwu wobec terroru, zniewolenia, prześladowania, upokorzenia, pogardy staje się jedną z najważniejszych lekcji XX i XXI wieku.

W akcji, obok Teatru Żydowskiego wezmą udział, m.in. teatry z Poznania, Wrocławia, Krakowa, Lublina, Torunia, Opola, Płocka, Gorzowa Wielkopolskiego, Gdyni, Zabrza, Katowic i Łodzi, a także warszawskie - Teatr 6. Piętro, Teatr Kwadrat, Teatr Roma, Teatr Rampa, Teatr Capitol i Teatr Powszechny.

"Jako córka Ocalonych z Zagłady stawiam pamięć na pierwszym miejscu. Bez pamięci nie można dobrze zrozumieć teraźniejszości, ale i projektować własnej przyszłości. Teatr postrzegałam zawsze i postrzegam jako miejsce dialogu" - podkreśliła Gołda Tencer.

Źródło:

PAP