EN

31.03.2023, 12:48 Wersja do druku

Kraj. Największe hity świata opery, baletu i teatru w kwietniu w Multikinie

Opera, balet i teatr na wielkim ekranie? Zdecydowanie tak! Dzięki pracy kilkudziesięciu kamer nagrywających podczas pokazów w jakości FullHD i 4K każdy szczegół widowiska można ujrzeć z detaliczną precyzją. W przerwach spektakli razem z operatorami kamer możemy powędrować tam, gdzie zwykły uczestnik nie ma dostępu – za kulisy wielkich operowych, baletowych i teatralnych produkcji. Emocje, stres i podekscytowanie artystów stają się dla widza siedzącego w kinowym fotelu niemalże namacalne.

Kiedy wybrać się do kina na spektakl? Okazji w najbliższym czasie będzie sporo. Szczególnie kwiecień obfituje w Multikinie w ciekawe tytuły. W repertuarze zobaczymy wydarzenia prosto z desek Opera National w Paryżu: Hamleta i Giselle a także Kopciuszka i Wesele Figara zrealizowanego przez artystów The Royal Opera House. Wisienką na torcie będzie fantastyczne widowisko, wizualna perełka prosto z Londyńskiego West Endu: Życie Pi. Do końca czerwca Multikino pokaże 14 spektakli
z największych scen teatralnych Europy. Wszystkie wydarzenia zawierają polskie napisy.

fot. Bernd Uhlig/ OnP

HAMLET Z OPERA NATIONAL DE PARIS (13 kwietnia o godzinie 18.00)

Krzysztof Warlikowski, jeden z najlepszych polskich reżyserów teatralnych, od lat z sukcesem współpracuje z Operą Paryską. Jego ostatnia inscenizacja – „Don Carlos” Verdiego – zyskała wyjątkowe uznanie paryskiej publiczności, co nie zawsze jest takie oczywiste w przypadku tego, wciąż budzącego kontrowersje wśród melomanów, artysty. Tym razem zmierzy się z operową wersją „Hamleta” Williama Szekspira. Jej autorem jest Ambroise Thomas, XIX-wieczny francuski kompozytor, który napisał też operę „Sen nocy letniej”. Co ciekawe, „Hamlet” Thomasa nie kończy się tak, jak tragedia słynnego stratfordczyka: główny bohater nie ginie, ale obejmuje tron Danii. Kostiumy i scenografię do tej premierowej inscenizacji przygotuje Małgorzata Szczęśniak, stała współpracowniczka polskiego reżysera. Duńskiego księcia Hamleta zaśpiewa francuski baryton Ludovic Tézier, a Ofelią będzie amerykańska sopranistka Lisette Oropesa. Oboje na co dzień współpracują nie tylko z Opéra national de Paris, ale też z nowojorską The Metropolitan Opera i mediolańską Teatro alla Scala. Spektakl poprowadzi Thomas Hengelbrock, niemiecki muzykolog, skrzypek i dyrygent.

Reżyseria: Krzysztof Warlikowski

Choreografia: Claude Bardouil

Obsada: Ludovic Tézier, Jean Teitgen, Julien Behr, Clive Bayley, Frédéric Caton, Julien Henric, Ève-Maud Hubeaux, Lisette Oropesa

Hamleta z Opera National de Paris pokażą następujące kina sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Malta, Poznań Stary Browar, Sopot, Szczecin, Świnoujście, Warszawa Młociny, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

fot. Sebastian Nevols

KOPCIUSZEK W WYKONANIU THE ROYAL BALET (16 kwietnia o godzinie 15.00)

Nowa produkcja uwielbianego przez Royal Ballet baśniowego klasyka. Po ponad dekadzie nieobecności na scenie Royal Opera House, ponadczasowa inscenizacja słynnej historii Charles'a Perraulta powraca, ukazując zręczną muzykalność choreografa i piękno transcendentnej partytury Prokofiewa. Zespół kreatywny, zanurzony w magii teatru, filmu, tańca i opery, wprowadza nową atmosferę do subtelnego świata Kopciuszka, pełnego wróżek, dyniowych powozów, przystojnych książąt i poszukiwania prawdziwej miłości.

Muzyka: Sergey Prokofiev

Choreografia: Frederick Ashton

Scenografia: Tom Pye

Obsada: Informacje o obsadzie już wkrótce na multikino.pl

Kopciuszka z cyklu The Royal Opera House pokażą następujące Multikina: Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Malta, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Świnoujście, Warszawa Młociny, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Włocławek, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

fot. Yonathan Kellerman

GISELLE Z OPERA NATIONAL DE PARIS (27 kwietnia o godzinie 18.00)

Francuski balet Giselle do muzyki Adolphe’a Adama to ukoronowanie stylu romantycznego w balecie. Wiejska dziewczyna Gizela zakochuje się w przystojnym młodzieńcu, nie wiedząc, że to książę Albert w przebraniu. Książę nie może ożenić się z ubogą panną, ma już zresztą narzeczoną. Gdy prawda wychodzi na jaw, Gizela umiera z rozpaczy i dołącza do wił – duchów dziewcząt, które zmarły przed ślubem. Paryski spektakl jest próbą odtworzenia prapremierowej choreografii tego dzieła, której autorami byli Jean Coralli i Jules Perrot. Rekonstrukcji podjęli się dwaj wybitni choreografowie: Patrice Bart i Jewgienij Poliakow. Na scenie zobaczymy też klasyczne kostiumy i dekoracje.

Choreografia: Patrice Bart, Jewgienij Poliakow

Muzyka: Adolphe Adam

Obsada: Informacje o obsadzie już wkrótce na multikino.pl

Giselle z Opera National de Paris pokażą następujące kina sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Malta, Poznań Stary Browar, Sopot, Szczecin, Świnoujście, Warszawa Młociny, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

fot. Mark Douet

WESELE FIGARA W WYKONANIU THE ROYAL OPERA (30 kwietnia o godzinie 15.00)

Wspaniała aranżacja jednej z najpopularniejszych oper komicznych Mozarta w wykonaniu Davida McVicara, w roli dyrygenta — Antonio Pappano.

Służący Figaro i Zuzanna są podekscytowani w dniu swojego ślubu, ale jest pewien problem: ich pracodawca, hrabia Almaviva, ma niecne zamiary wobec przyszłej panny młodej.

Muzyka, kostiumy, zwroty akcji – Wesele figara zachwyca na każdym kroku. Dyrektor muzyczny Royal Opera Antonio Pappano dyryguje prawdziwie międzynarodową obsadą w ponadczasowej produkcji Davida McVicara.

Muzyka: Wolfgang Amadeus Mozart

Reżyser: David McVicara

Obsada: Informacje o obsadzie już wkrótce na multikino.pl

Spektakl Wesele Figara będzie można zobaczyć w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Malta, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Świnoujście, Warszawa Młociny, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Włocławek, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

fot. mat. National Theatre Live

ŻYCIE PI Z CYKLU NATIONAL THEATRE LIVE (dokładną datę poznamy w przyszłym tygodniu)

Lalkarstwo, magia i opowiadanie historii łączą się w wyjątkowej, nagrodzonej statuetką Laurence’a Oliviera scenicznej adaptacji bestsellerowej powieści.

Po zatonięciu statku towarowego na środku rozległego Oceanu Spokojnego, 16-letni chłopiec o imieniu Pi zostaje uwięziony na łodzi ratunkowej z czterema innymi rozbitkami - hieną, zebrą, orangutanem i tygrysem bengalskim. Czas działa na ich niekorzyść, natura jest surowa, kto przeżyje?

Filmowana na żywo w londyńskim West Endzie i wyposażona w najnowocześniejsze efekty wizualne, epicka podróż, która zapiera dech w piersiach.

Reżyseria: Max Webster

Na podstawie powieści: Yann Martel

Adaptacja: Lolita Chakrabarti

Retransmisja spektaklu Życie Pi odbędzie się w następujących Multikinach: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Malta, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Młociny, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

Bilety na teatr, balet i operę w Multikinie dostępne są w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne