EN

29.05.2024, 12:55 Wersja do druku

Kraj. Musical „1989” największym przebojem Teatru Telewizji w maju

Poniedziałkową premierę Teatru Telewizji, czyli musical „1989” w momencie najwyższej oglądalności obejrzało 824 tys. widzów. Był to największy przebój frekwencyjny Teatru Telewizji w maju.

fot. Bartek Barczyk/ mat. teatru

W poniedziałek w Teatrze Telewizji odbyła się premiera musicalu "1989". Jak poinformowała TVP, w momencie najwyższej oglądalności obejrzało 824 tys. widzów. Wskazano, że był to najliczniej oglądany spektakl Teatru Telewizji w maju.

"Kochani Przyjaciele, wczoraj Teatr Telewizji w nowej szacie przekroczył barierę dźwięku. 1989 zapisze się w życiorysie telewizji jako wydarzenie większe niż życie. Jest to pierwszy diament najwyższej próby, który od tej chwili będzie zdobył koronę odrodzonego Teatru Telewizji. Z odległości wielu tysięcy mil, życzymy nowej dyrekcji nieustannych iluminacji i odwagi w podejmowaniu decyzji. Jesteśmy dumni i szczęśliwi. Z miłością Jadwiga Barańska, Jerzy Antczak, Mikołaj" - napisał Jerzy Antczak w poście na Facebooku.

Spektakl "1989" w reżyserii Katarzyny Szyngiery powstały w koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Współautorami scenariusza "1989" są Katarzyna Szyngiera, Marcin Napiórkowski oraz pisarz i dziennikarz Mirosław Wlekły. Za oprawę muzyczną odpowiada raper Andrzej "Webber" Mikosz. Nadał on widowisku formę nawiązującą do "Hamiltona" – musicalu Lin-Manuela Mirandy, który wprowadził rap do teatrów na Broadwayu.

"1989" to historia trzech rodzin: Lecha i Danuty Wałęsów (Rafał Szumera i Karolina Kazoń), Jacka i Gai Kuroniów (Marcin Czarnik i Magdalena Osińska) oraz Władysława i Krystyny Frasyniuków (Mateusz Bieryt i Agnieszka Kościelniak), pokazana na tle historycznych wydarzeń - od momentu zwolnienia Anny Walentynowicz ze stoczni, poprzez powstanie NSZZ "Solidarność" podczas strajku w sierpniu 1980 r., stan wojenny, rozmowy przy Okrągłym Stole oraz czas transformacji w tytułowym 1989 roku.

W fabule kluczową rolę odgrywają również postacie związanych z Solidarnością kobiet - Henryki Krzywonos (Dominika Feiglewicz), Anny Walentynowicz (Małgorzata Majerska) oraz Aliny Pienkowskiej (Karolina Kamińska).

Premiera spektaklu odbyła się 2 grudnia 2022 r. W 2023 r. spektaklowi przyznano m.in. Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za 2022 r., Honorową Nagrodę Teatralną Województwa Pomorskiego, nagrodę specjalną miesięcznika "Teatr". Twórcy zdobyli także główne nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Kontakt" w Toruniu. Spektakl otrzymał również nagrodę specjalną jury podczas 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia" w Krakowie.

Pierwszą z majowych premier, jaką były "Zapiski z wygnania" – monodram Krystyny Jandy na podstawie wspomnień Sabiny Baral, wyreżyserowany przez Magdę Umer - w poniedziałek 6 maja oglądało 270 tys. widzów.

Źródło:

PAP