08.01.2021, 18:03 Wersja do druku

Kraj. MKiDN zachęca dzieci i młodzież do uczestnictwa w akcji "Ferie z kulturą"

mat. organizatora

Spektakle, koncerty, filmy, warsztaty, gry, quizy, konkursy, podcasty, słuchowiska czy audycje - to propozycje dla dzieci i młodzieży na ferie 2021 r. przygotowane pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) - czytamy w informacji resortu o akcji "Ferie z kulturą".

Jak poinformowało MKiDN, "w akcję włączyło się ponad 50 instytucji kultury".

"Zestawienie wszystkich propozycji prezentowane jest na stronie Ministerstwa w zakładce +Ferie z kulturą+ oraz na profilach społecznościowych" - wyjaśniono w przesłanej PAP informacji.

Jak zaznaczono, ofertę na ferie przygotowało "prawie 30 instytucji muzealnych prowadzonych i współprowadzonych przez MKiDN". "Program realizowany przez muzea jest tak bogaty i różnorodny, że każdy ma szansę znaleźć zajęcia, dzięki którym nie tylko kreatywnie spędzi czas, ale również poszerzy swoją wiedzę. Wielbicieli kultury i tradycji góralskiej Muzeum Tatrzańskie zaprasza na +Cyfrowane ferie+, dzięki którym dzieci i młodzież mogą poznać tajemnice góralskiego haftu. Na pasjonatów historii czekają m.in. propozycje Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Historii Polski czy nowo otwartego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku" - napisano.

Przypomniano, że "muzea narodowe przybliżają wiedzę o skarbach polskiej kultury". "Na uwagę zasługuje również program przygotowany przez siedem muzeów, pełniących niegdyś funkcję Rezydencji Królewskich, które zapraszają do zwiedzania zabytkowych sal i poznawania kolekcji podczas wirtualnych spacerów z cyklu +Muzeum oczami dziecka+, przenoszą w świat tańca i muzyki podczas +Muzycznych spacerów po Rezydencjach Królewskich+, czy pobudzają ciekawość i wyobraźnię najmłodszych dzieci przy pomocy +Królewskich bajek+" - czytamy w komunikacie.

Zwrócono uwagę, że "ofertę na ferie przygotowało również 26 instytucji artystycznych, które - zgodnie z profilem swojej działalności - zapraszają dzieci i młodzież na koncerty, spektakle, poranki i inne cykle muzyczne, a także warsztaty i zajęcia plastyczne, muzyczne i taneczne w formule online". "Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza do wspólnego budowania instrumentów, wydobywania dźwięków i muzykowania na tysiąc sposobów. Filharmonia Narodowa i Filharmonia w Łomży proponują wysłuchanie przepięknych koncertów świątecznych i noworocznych. Instytut Teatralny zaprasza na teatralno-cyrkowe ferie zimowe, podczas których można stworzyć trupę cyrkową i zdobywać umiejętności oraz wiedzę na temat cyrkowych profesji. Natomiast Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu proponują zajęcia związane z kolorami, dzięki którym dzieci poszerzą swoją wiedzę o sztuce wizualnej" - czytamy w informacji MKiDN.

Wskazano, że "wśród bogatej oferty jest także propozycja dla uczących się gry na instrumentach, przygotowana przez Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, oraz kurs dykcji Teatru Wybrzeże dla - być może - przyszłych aktorów". "Warto również zapoznać się i skorzystać z propozycji Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, wśród których są zarówno udostępnione na platformie VOD koncerty, opery i spektakle, jak i cykle lekcji baletowych, nauka włoskiego czy rozmowy artystami i twórcami" - zaznaczono.

W swoim komunikacie MKiDN informuje też, iż "propozycje dla dzieci i młodzieży przygotowały także publiczne radio i telewizja". "Codziennie od godz. 9 do 12 na młodych odbiorców w Programie 1 Polskiego Radia czeka +Zima z Radiem+, a od godz. 12 do 14 +Ferie z Trójką+. Wśród propozycji dla najmłodszych i tych trochę starszych są gry i quizy, ale także podcasty, koncerty wideo, spotkania z historią i kulturą" - napisano.

Jak zaznaczono, "Telewizja Polska zaprasza do oglądania kanałów TVP ABC, TVP Kultura i TVP 3, na których prezentowane są specjalne bloki i programy przygotowane z myślą o młodych odbiorcach z wszystkich grup wiekowych".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne