EN
17.06.2021, 15:10 Wersja do druku

Kraj. Min. Gliński: kończy się wielki projekt termomodernizacji szkół artystycznych

Inne aktualności

Kończy się projekt termomodernizacji szkół artystycznych, który objął ponad 50 proc. szkół prowadzonych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Łącznie to jest 139 szkół w Polsce - mówił wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński. Całkowita wartość projektu to ponad 560 mln zł.

O dobiegającej końca termomodernizacji szkół artystycznych wicepremier Gliński poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej, która odbyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. nr 3 w Warszawie. - Dzisiaj mamy szczególną przyjemność, ponieważ kończy się wielki projekt inwestycyjny, cywilizacyjny w szkolnictwie artystycznym w Polsce. To jest projekt termomodernizacji szkół artystycznych, który objął ponad 50 proc. szkół, które są prowadzone przez MKDNiS. Łącznie to jest 139 szkół, 187 budynków w całej Polsce - podkreślił.

Gliński przypomniał, że wsparcie termomodernizacyjne to "nic innego jak realizacja w praktyce postulatów ekologicznych, zielonego rozwoju, zielonej gospodarki, a także zielonego myślenia i mentalności". - Dzięki temu projektowi doprowadziliśmy średnio do oszczędności 60 proc. ekonomicznej, ekologicznej, ponieważ mniej zanieczyszcza taka jednostka po termomodernizacji i energetycznej, ponieważ znacznie mniej energii jest zużywanej - powiedział.

Szef MKDNiS podkreślił, że realizacja projektu była możliwa dzięki zaangażowaniu "departamentu, który zajmuje się sprawami europejskimi i funduszami europejskimi". - Ten projekt był realizowany w ciągu dwóch perspektyw europejskich (…). To nie jest takie proste prowadzić inwestycję w 187 miejscach, więc to było dobrze przemyślane także przez Centrum Edukacji Artystycznej, żeby można było sprawnie to zrealizować, także oczywiście we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska. Łącznie to jest projekt na 565 mln zł. Grubo ponad 0,5 mld zł poszło na te wspaniałe realizacje - poinformował.

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. nr 3 w Warszawie - wskazał Gliński - to jedna z placówek poddanych termomodernizacji. - Te remonty to jest ocieplanie ścian, ocieplanie stropów, ocieplanie podłóg. To jest wymiana instalacji, to są pompy ciepła, wszystkie te elementy inwestycyjne, które przyczyniają się do tego, co powiedziałem, czyli oszczędności energii i jakości także później pracy - powiedział.

Wicepremier zwrócił uwagę, że realizacja takiej inwestycji to "duża satysfakcja". - Ta inwestycja się rozkłada na 187 budynków w całej Polsce. Tyle mamy sukcesów i tyle środowisk lokalnych zyskało na tym, co zostało zrealizowane. To jest wielki prezent dla wszystkich. Myślę, że można powiedzieć, że na koniec tej pandemii mamy naprawdę bardzo dobrą wiadomość - podsumował.

Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 3 Grażyna Radkowska wyraziła radość i wdzięczność z powodu realizacji projektu termomodernizacji. - Wiele naszych szkół zostało dzięki temu programowi wprowadzonych w XXI wiek. Może to dziwnie zabrzmi, że pałacyk z 1836 r. odnalazł się w XXI wieku, ale rzeczywiście zmiana jest wielka, ogromny postęp. W ramach naszego projektu zostały wykonane przede wszystkim nasze kaloryfery, ogrzewanie ekologiczne, pompa ciepła. Mamy całą nową instalację elektryczną, oświetlenie, nowe okna, pięknie odizolowane od ziemi fundamenty. Mamy również odnowione wszystkie wnętrza, posadzki. Nawet udało nam się przy remoncie parkietu w głównym holu na parterze odsłonić zabytkową część pierwotnej podłogi drewnianej - powiedziała.

Dodała, że dzięki termomodernizacji szkoła zyskała także "nowy, piękny dach i piękną elewację w oryginalnej kolorystyce". - Nasz pałacyk, Dworek Grochowski to miejsce piękne i magiczne, które jest dla nas jak dom dla wielodzietnej, pokoleniowej rodziny. To jest miejsce, w którym nauczyciele, pracownicy wszyscy rodzice uczniowie tworzą tę wielką, piękną rodzinę. To miejsce, które wprowadza w świat muzyki, sztuki młode pokolenie - powiedziała Radkowska. 

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka

Wątki tematyczne