EN

17.04.2024, 10:36 Wersja do druku

Kraj. Międzynarodowy Dzień Tańca: retransmisja do kin nowej „Śpiącej Królewny” z Opery w Zurychu

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca 28 kwietnia w Cinema City i 29 kwietnia w Multikinie KinoMaestro.pl przypomni nową inscenizację „Śpiącej Królewny” Czajkowskiego. Autorem choreografii jest Christian Spuck, a spektakl przygotował zespół Ballett Zürich.

fot. Gregory Batardon

Prezentowany przez nas wysoce oryginalny spektakl, przygotowany przez zespół baletowy Opery w Zurychu, jest dziełem wybitnego niemieckiego choreografa Christiana Spucka, wieloletniego dyrektora tego zespołu. Jego „Śpiąca Królewna” z 2022 roku to przede wszystkim barwne przedstawienie dla dzieci, pełne humoru oraz bogatych dekoracji i kostiumów, dorośli zaś będą mieli okazję odczytać w nim sensy niedostępne młodszej publiczności.

Słynny balet Piotra Czajkowskiego oparty jest wprost na wersji baśni autorstwa Charles’a Perraulta. Opowiada o księżniczce Aurorze, która zasnęła na sto lat, ukłuwszy się podczas swoich szesnastych urodzin w palec zaczarowanym przez złą wróżkę wrzecionem.

Walt Disney w swojej animowanej wersji „Śpiącej Królewny” czerpał zarówno z Perraulta, jak i Czajkowskiego, co tylko umocniło pozycję tego baletu w światowej kulturze. Oryginalną choreografię Mariusa Petipy przez lata albo się pielęgnowało (Rudolf Nuriejew w Paryżu), albo odczytywano kompletnie na nowo (wersja dla dorosłych szwedzkiego choreografa Matsa Eka, gdzie Aurora rani się igłą, ale ze strzykawki z narkotykiem, dlatego też zasypia). Jak będzie w zuryskim przedstawieniu?

Czas trwania: około 2 godzin i 30 minut (w tym jedna przerwa)

Polskie napisy

Lista kin i bilety: https://kinomaestro.pl/gramy/spiaca#seanse

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne