EN

27.09.2021, 13:48 Wersja do druku

Kraj. Międzynarodowa konferencja online "Terytoria choreografii" - od wtorku

Instytut Adama Mickiewicza (IAM) razem z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca (NIMIT) zorganizowały w formule online na platformie Zoom dwudniową, międzynarodową konferencję pt. "Terytoria choreografii. Nowe szlaki awangardy". Konferencja odbędzie się 28 i 29 września.

fot. mat. organizatora

"Eksperci sztuki tańca z Polski, Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy wezmą udział w międzynarodowej konferencji poświęconej twórczości wybitnych polskich choreografek i tancerek, które przyczyniły się do rozwoju tej dyscypliny na świecie" - czytamy w informacji przesłanej PAP przez Ewę Szandomierską z IAM.

Jak wyjaśniono, "konferencja będzie okazją do podsumowania projektu +Terytoria choreografii+, zainicjowanego przez IAM w 2017 r. i realizowanego we współpracy z NIMIT".

"Program konferencji skupia się na trzech wątkach: roli kobiet w rozwoju tańca współczesnego, regionalnej i transregionalnej perspektywie opisu historii tańca europejskiego XX wieku oraz relacji między tańcem współczesnym z tańcami narodowymi i ludowymi" - napisano.

Zaznaczono, że "konferencja skupi się na twórczości i inspiracjach niezwykłych artystek tańca: Poli Nireńskiej, Bronisławy Niżyńskiej, Marie Rambert, Ruth Sorel i Yanki Rudzkiej". "Ich osobowości artystyczne ukształtowały się w Europie Środkowo-Wschodniej i miały duży wpływ na rozwój tańca współczesnego na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Brazylii" - czytamy w informacji.

Wyjaśniono, że "konferencja będzie dostępna w języku polskim, angielskim i rosyjskim".

"Język tańca zdaje się być uniwersalny, jednakowo zrozumiały na całym świecie. Nie jest jednak pozbawiony wpływów narodowych i tradycyjnych. Bohaterki +Terytoriów choreografii+ wyrosły w polskiej kulturze i zdobyły popularność na świecie, posługując się właśnie uniwersalnym, awangardowym językiem sztuki tańca z wyraźnym polskim akcentem" - powiedziała dyrektor IAM Barbara Schabowska, cytowana w informacji.

Jak zaznaczono, "podczas konferencji prelegenci będą zgłębiać tematykę polskiej awangardy tanecznej XX wieku na przykładzie twórczości kilku polskich choreografek, pionierek swoich czasów, które wpisały się na stałe w historię światowego tańca". "Eksperci podejmą próbę odpowiedzi na kilka kluczowych pytań, m.in.: czy kraje leżące pomiędzy Rosją a państwami Europy Zachodniej, silnymi politycznie i kulturowo biegunami, zdołały osiągnąć po I wojnie światowej autonomię w dziedzinie twórczości artystycznej?, w jaki sposób taniec wpływał na kształtowanie się tożsamości narodowych w zmiennych realiach politycznych?, jak w poszczególnych krajach przebiegał proces nakładania się na siebie kategorii tradycji i awangardy?, jak wzajemnie uzupełniają się historie narodowe z europejską i światową historią tańca? W jaki sposób w wielkie narracje historyczne można wpisać mikrohistorie i wątki biograficzne?" - napisano.

Wyjaśniono, że "w trakcie konferencji będzie można obejrzeć nagrania spektakli powstałych podczas wcześniejszych edycji projektu +Terytoria choreografii+: +Projekt Yanka Rudzka. Wielogłos+ w reżyserii Joanny Leśnierowskiej, +Druga natura+ autorstwa Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz oraz +Rambert. Tryptyk+ w reżyserii Joanny Czajkowskiej, Małgorzaty Dzierżon i Anny Akabali".

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie: https://nimit.pl/wp-content/uploads/2021/09/TCH2021-1920x1080-program-PL.pdf.

Przedsięwzięcie sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-22.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne