EN

14.09.2020, 15:16 Wersja do druku

Kraj. Gillian Anderson w spektaklu "Wszystko o Ewie" w Multikinie

Miłośnikom teatru Multikino zaserwowało w tym półroczu wspaniały repertuar spektakli w cyklu NATIONAL THEATRE LIVE.

mat. organizatora

Na ogłoszonej po lockdownie liście tytułów znalazły się długo wyczekiwane przedstawienia (m. in. „Fleabag” i „Uśmiechnij się”/„Present Laughter”) z najjaśniejszymi aktorskimi gwiazdami w obsadzie. Jedną z nich jest Gillian Anderson – znana polskim widzom m. in. z ról w „Z Archiwum X” i „Sex Education”. Już w czwartek, 17 września o godz. 19:00 będzie można zobaczyć ją w teatralnej opowieści o kulisach show-biznesu – „Wszystko o Ewie”. Na scenie i ekranie partnerować jej będzie Lily James, znana z takich hitów, jak „Mamma Mia!”, „Here I go again”, „Kopciuszek”, „Downton Abbey” czy „Yesterday”.  

Rola, z którą się zmierzyła się Gillian Anderson to nie lada wyzwanie. Na scenę został przeniesiony scenariusz filmowy – „Wszystko o Ewie” Josepha L. Mankiewicza z 1950 roku. Co to był za film, co za bohaterki! Margo Channing, żywa legenda, od której nie sposób oderwać oczu. I pragnąca zbliżyć się do niej jej najwierniejsza fanka – młoda, piękna Eve. Ta porywająca opowieść o zazdrości, ambicji i władzy zdobyła aż sześć statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. W Multikinie będzie można zobaczyć teatralną inscenizację tej historii w reżyserii Iva van Hove’a (NT Live: „Opętanie”, „Hedda Gabler”): wybitnego belgijskiego reżysera, eksperta od przenoszenia filmowych scenariuszy na deski teatru.

Sama historia też jest zresztą niezwykle nośna: po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w artykule opublikowanym w „Cosmopolitan” w maju 1946 roku. Opowieść o Margo i Eve była luźno oparta na prawdziwych wydarzeniach i relacji dwóch kobiet – wiedeńskiej aktorki, Elisabeth Bergner i jej sekretarki. Następnie pojawiła się adaptacja radiowa wyemitowana na antenie NBC w 1949 roku. W końcu prawa do historii kupiło studio filmowe 20th Century Fox. Chwalony przez krytyków, film „All About Eve” otrzymał rekordową (aż 14!) liczbę nominacji do Oscara. „All about Eve” otrzymał także aż cztery nominacje do statuetek Akademii za role kobiece, a w filmie wystąpiła, zaczynającą wtedy  swoją karierę w Hollywood, Marylin Monroe.

Obraz wywarł duży wpływ na dzisiejszą popkulturę. W 1970 roku powstał zainspirowany „All about Eve” musical „Applause”, który również został doceniony przez widzów i krytyków (otrzymał nagrodę Tony). Z kolei w 2008 roku twórcy „Simpsonów” zaprezentowali odcinek pt. „All about Lisa”, w którym Lisa Simpson zostaje nową asystentką Klauna Krusty’ego i niebawem kradnie mu całe show.

W teatralnej wersji tej ponadczasowej historii Gillian Anderson gra Margo, a w Ewę wciela się Lily James.  Muzykę do spektaklu napisała PJ Harvey – gwiazda muzyki alternatywnej, która od ponad 20 lat raczy nas dźwiękami, układającymi się w najbardziej zaskakujące sekwencje. We „Wszystko o Ewie” muzyka hipnotyzuje od początku – idealnie dopełnia historię, uwypukla emocje i długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

Na spektakl „Wszystko o Ewie” zapraszamy już w czwartek, 17 września o godz. 19.00 do następujących kin sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa Młociny, Warszawa Targówek, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

Bilety do nabycia kasach kin i na multikino.pl.

W sprzedaży dostępne są także bilety na kolejne spektakle. Jeszcze we wrześniu  „Sen nocy letniej” z Gwendoline Christie, znaną z roli Brienne z Tarthu w serialu „Gra o tron” (22 września), a w październiku „Fleabag. Szmata” z Phoebe Waller-Bridge – spektakl, który stał się pierwowzorem kultowego serialu (8 października), „Uśmiechnij się, póki czas” („Present Laughter”) z Andrew Scottem również znanym z roli w serialu „Fleabag” (22 października) i dwie wersji kultowego „Frankensteina” z Benedictem Cumberbatchem i Jonnym Lee Millerem (27 i 29 października).

Wszystkie wymienione spektakle zostaną zaprezentowane w ramach projektu MultiCulture Britain: wspólnego przedsięwzięcia British Council i Multikina, w ramach którego na ekranach kin sieci można oglądać najciekawsze brytyjskie spektakle i koncerty. 

Szczegóły na multikino.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne