EN

14.06.2021, 16:06 Wersja do druku

Kraj. Gale wręczenia Fryderyków odbędą się w Szczecinie

Inne aktualności

Tegoroczne gale wręczenia polskich nagród muzycznych Fryderyków odbędą się w Szczecinie. Pierwszą z nich - obejmującą muzykę poważną - zaplanowano na 25 czerwca.

Fryderyki to nagroda polskiej branży muzycznej, przyznawana za dokonania fonograficzne minionego roku. W dziedzinie muzyki poważnej wręczana jest w dziesięciu kategoriach, reprezentujących różne style i gatunki muzyczne, od nagrań muzyki solowej i kameralnej po operową i symfoniczną oraz od baroku do współczesności.

O tym, które albumy muzyki poważnej uhonorowane zostaną Fryderykiem 2021 publiczność dowie się podczas uroczystej gali w Operze na Zamku w Szczecinie 25 czerwca – poinformowały w poniedziałek służby prasowe obsługujące nagrody.

W tym roku szansę na statuetkę mają m.in.: śpiewaczki Aleksandra Kurzak, Agata Zubel i Agnieszka Rehlis, skrzypek Jakub Jakowicz w duecie z pianistą Bartoszem Bednarczykiem, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia", Wrocław Baroque Ensemble, a także Polska Orkiestra "Sinfonia Iuventus".

Wręczeniu statuetek towarzyszyć będą koncerty w wykonaniu polskich artystów. Wieczór otworzy muzyka Antonia Vivaldiego. Elwira Janasik przedstawi arię z opery Orlando Furioso, a towarzyszyć jej będzie orkiestra barokowa Capella Cracoviensis pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa. Jedną z gwiazd wieczoru będzie flecistka Ania Karpowicz.

Relację z gali wręczenia Fryderyków w kategoriach muzyki poważnej będzie można obejrzeć w telewizji TVP Kultura, a także wysłuchać na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.

Kolejną odsłoną Fryderyk Festiwal 2021 w Szczecinie będzie gala muzyki rozrywkowej i jazzu. Koncerty z udziałem nominowanych artystów odbędą się 5 sierpnia w Hali Netto Arena.

Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej.

Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa. 

Źródło:

PAP