EN

9.03.2023, 15:14 Wersja do druku

Kraj. Filmowa opowieść o zapomnianym muzycznym geniuszu na ekranie

Filmowa historia czeskiego kompozytora Josefa Myslivečka, dla miłośników opery i melomanów, od 10 marca w kinach. Ponad 100 pokazów w całej Polsce: w sieci kin Multikino i w kinach studyjnych.

fot. mat. teatru

Il Boemo, to niezwykła i nieznana historia Josefa Myslivečka, jednego z najbardziej cenionychkompozytorów operowych XVIII-wiecznych Włoch. Ukazane są losy artysty, jego relacje z fascynującymi kobietami, brawurowa droga na szczyt i bolesny upadek. W główną rolę wciela się aktor i muzyk Vojtěch Dyk.

Muzykę do filmu opracował i nagrał Vaclav Luks (dyrygent finału tegorocznego MiędzynarodowegoKonkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina) wraz ze swoim zespołem Collegium 1704, przy udzialewybitnych solistów operowych, takich jak: Philippe Jaroussky, Raffaella Milanesi, Emöke Baráth, SimonaŠaturová, Juan Sancho oraz – tutaj cieszy polski akcent – Krystian Adam. Reżyser filmu, Petr Vaclav,zadbał o oddanie autentyzmu tej historii: podziwiamy bogactwo starannie przygotowanych kostiumówi urodę scenerii – Wenecji, Genui, Palermo, Neapolu, Rzymu i innych.

Film jest tegorocznym czeskim kandydatem do Oscara, zdobył też 6 statuetek prestiżowej nagrody Czeskiego Lwa, w tym dla najlepszego filmu. Niezwykła historia Josefa Myslivečka została również nagrodzona za reżyserię,scenografię, kostiumy, charakteryzację i dźwięk. Film był prezentowany na  międzynarodowych festiwalach m.in. w San Sebastián, gdzie odbyła się jego światowa premiera, czy Rotterdamie.

Kim był Josef Mysliveček, znany jako Il Boemo?

Przez piętnaście lat kompozytor Josef Mysliveček (1737–1781), znany jako Il Boemo (wł. „Czech”), tworzył dla dworów i teatrów miejskich, od Neapolu po Florencję, Turyn i Wenecję. We Włoszech poznał też młodego Mozarta, z którym się zaprzyjaźnił i na którego twórczość miał niewątpliwy wpływ. Życie Il Boemo to historia niezwykle utalentowanego artysty, który wspiął się na sam szczyt sławy, by boleśnie spaść na dno zapomnienia.

Czas trwania: 140 minut. Film w języku włoskim i czeskim z polskimi napisami.

Scenariusz i reżyseria: PETR VACLAV.
Występują: VOJTĚCH DYK, BARBARA
RONCHI, ELENA RADONICICH, LANA
VLADY.
Produkcja: Czechy, Włochy, Słowacja
Producent: JAN MACOLA, MIMESIS FILM (CZ)
Zdjęcia: DIEGO ROMERO SUAREZ LLANOS
Dyrygent i orkiestra: VÁCLAV LUKS, COLLEGIUM 1704
Soliści: PHILIPPE JAROUSSKY, EMÖKE BARÁTH, RAFFAELLA MILANESI, SIMONA ŠATUROVÁ,
JUAN SANCHO, KRYSTIAN ADAM, SOPHIE HARMSEN
Montaż: PAOLO COTTIGNOLA, FLORENT VASSAULT, FLORENT MANGEOT
Scenografia: IRENA HRADECKÁ, LUCA SERVINO
Kostiumy: ANDREA CAVALLETTO
Dźwięk: DANIEL NĚMEC, FRANCESCO LIOTARD
Charakteryzacja: ANDREA McDONALD
Producent wykonawczy: KLÁRA BOTLÍKOVÁ, VENDY FENCLOVÁ
Efekty specjalne: MICHAL KŘEČEK
Konsultant: DANIEL E. FREEMAN

Po więcej informacji oraz aktualną listę kin zapraszamy na stronę polskiego dystrybutora nazywowkinach.pl do zakładki AKTUALNOŚCI.

Osoby poniżej 12 roku życia powinny oglądać film w towarzystwie dorosłych.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne