EN

26.04.2021, 08:32 Wersja do druku

Kraj. Cykl "Czynne poniedziałki" Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych - online

"Czynne poniedziałki" to nowy cykl spotkań przygotowywanych przez Gildię Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych (GPRiRT). Spotkania online odbywać się będą w każdy ostatni poniedziałek miesiąca - poinformował PAP członek zarządu GPRiRT Jakub Skrzywanek.

Jak wyjaśnił Skrzywanek, "w każdy ostatni poniedziałek miesiąca o godz. 18 członkinie i członkowie zarządu Gildii oraz zaproszeni przez nich goście i gościnie spotkają się wspólnie, aby porozmawiać o ważnych dla naszego środowiska tematach i zarazem przedstawiać przygotowywane w tych zagadnieniach dokumenty i działania podejmowane przez Gildię".

"Tematami pierwszych spotkań będą m.in. warunki dobrych debiutów, tantiemizacja zawodu reżysera i wypracowanie stawek minimalnych za pracę artystów freelancerów" - czytamy w informacji.

"W ciągu ostatnich miesięcy zmagaliśmy się ze skutkami pandemii, która naświetliła przestrzenie nadużyć, z jakimi maja? styczność w swojej pracy artystki i artyści freelancerzy. Z doświadczenia naszej grupy zawodowej – reżyserek i reżyserów teatralnych będących w przeważającej większości nieetatowymi pracownikami kultury – jednoznacznie wynika, że problemy te są związane głównie z brakiem strukturalnego wsparcia oraz szeregiem zaniedbań, które przez lata stały się obowiązującą normą" - opisał powody organizacji spotkań Skrzywanek.

Zwrócił uwagę, że "zastane i zaakceptowane jako nienegocjowalne mechanizmy współpracy nieetatowych pracowników kultury z instytucjami, wymagają nie tylko uwzględnienia naszej opinii i szerszej środowiskowej dyskusji, ale tez˙ podjęcia próby wspólnego wytworzenia standardów współpracy z instytucją". "Potrzebujemy redefinicji podstawowych zagadnień związanych z warunkami pracy w teatrze oraz zakresem odpowiedzialności instytucji za współpracujących z nią artystki/artystów freelancerów" - podkreślił.

Temat pierwszego spotkania to "Elementarz dobrego debiutu". Wezmą w nim udział członkowie zarządu GPRiRT: reżyserka, przewodnicząca GPRiRT Małgorzata Wdowik, reżyserka i wiceprzewodnicząca GPRiRT Marta Miłoszewska, reżyser, kurator programowy Teatru Współczesnego w Szczecinie Jakub Skrzywanek oraz członkinie Koła Młodych GPRiRT, studentki Wydziału Reżyserii w warszawskiej Akademii Teatralnej Agata Koszulińska i Pamela Leończyk.

"Jednym z głównych zagadnień, z którym nieustannie zmaga się Gildia jest kwestia zgłaszania licznych i niestety bardzo podobnych nieprawidłowości dotyczących przygotowywania debiutów lub pierwszych spektakli. Martwi nas, że zgłaszane nieprawidłowości często dotyczą twórczyń i twórców, którzy dopiero zaczynają swoją zawodową drogę. Dlatego w naszej opinii tak ważne jest wypracowanie strukturalnych mechanizmów, które pozwoliłyby na uniknięcie nadużyć w przyszłości" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Zaznaczono, że "przedstawione w najbliższy poniedziałek propozycje" zostały oparte "o prace Koła Młodych przy GPRiRT, a także o zgłoszenia naszych członkiń i członków, z którymi musieliśmy się mierzyć w ostatnich miesiącach".

"Uznanie przez niektóre instytucje roszczeń naszych członkiń´ i członków jest dla nas wyraźnym sygnałem, że istnieje wielka potrzeba wspólnego wypracowywania rozwiązań wspierających artystki/artystów tworzących spektakle teatralne, a niebędących związanymi z teatrem stałą umową o pracę" - napisano.

Spotkanie będzie transmitowane online - 26 kwietnia od godz. 18 na Fb GPRiRT (https://www.facebook.com/events/327857072003645).

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne