EN

2.05.2022, 12:15 Wersja do druku

„Koty" rządzą w Rozrywce. Premiera musicalu za nami!

„Koty” Andrew Lloyda Webbera w reż. Jakuba Szydłowskiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Pisze Henryka Wach-Malicka w „Polsce Dzienniku Zachodnim”. 

W chorzowskim Teatrze Rozrywki kilka dni temu odbyła się premiera jednego z najbardziej znanych musicali.

Na deskach Teatru Rozrywki zagościły „Koty" i pewnie prędko się z nich nie wyprowadzą. Bo to jedna z najlepszych realizacji tej sceny - dopracowana w szczegółach i tak żywiołowa, że może być przepisywana na receptę, jak lek na melancholię. Ale też nieco inna niż „kanoniczna" wersja musicalu, znana z tzw. wersji broadwayowskiej czy brytyjskiej.

Producenci chorzowskiego spektaklu uzyskali zgodę na zmiany w kolejności piosenek i korekty narracyjne, dzięki czemu spektakl nabiera lżejszego charakteru, choć wątki i postacie, oczywiście, pozostają.

To dopiero druga w Polsce inscenizacja legendarnego musicalu, powstałego prawie 40 lat temu. „Koty" łatwe jednak w realizacji nie są, opowieść w gruncie rzeczy nie ma bowiem... fabuły. Andrew Lloyd Webber - kompozytor i niekwestionowany król gatunku - tym razem zilustrował po prostu muzycznie wiersze Thomasa Stearnsa Eliota, układając całość w symfonię kocich charakterów, walczących o prawo do reinkarnacji. Oto stado dachowców raz w roku zbiera się w swoim siedlisku (w Chorzowie to ruiny po jakimś industrialnym budynku) i prezentując swoje walory, próbuje uzyskać zgodę reszty na przejście w kolejny wymiar kociego życia. Osią, wokół której koncentruje się ich rywalizacja, staje się historia starej kocicy Grizabelli. Kiedyś samowolnie opuściła stado, teraz chce do niego wrócić, ale koty pamiętliwe są i tak łatwo nie wybaczają A jednak...

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

„Koty" rządzą w Rozrywce. Premiera musicalu za nami!

Źródło:

„Polska Dziennik Zachodni” nr 101

Autor:

Henryka Wach-Malicka

Data publikacji oryginału:

02.05.2022