EN

27.01.2022, 16:46 Wersja do druku

Koszęcin. Zespół „Śląsk” ambasadorem województwa na EXPO w Dubaju

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. prof. Stanisława Hadyny jest ambasadorem województwa śląskiego podczas rozpoczętego właśnie na Wystawie Światowej EXPO2020 w Dubaju Śląskiego Tygodnia Regionalnego, który potrwa do 2 lutego.

Inne aktualności

Artyści wystąpią w Pawilonie Polskim z koncertami oraz poprowadzą warsztaty polskich tańców ludowych i narodowych.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wraz z pozostałymi ambasadorami został zaproszony do współtworzenia opowieści o województwie jako regionie dynamicznie rozwijającym się na płaszczyźnie gospodarczej, naukowej, kulturalnej i społecznej. Za koncepcję promocji regionu na EXPO odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a hasłem przewodnim śląskiej prezentacji jest "Silesia - Land of Opportunity".

"Misją zespołu jest zachowanie unikatowości dziedzictwa kulturowego oraz edukacja w tym zakresie. Rola ambasadora to wielki zaszczyt, zarówno jako przedstawiciela regionu śląskiego, jak i polskiej kultury. Byliśmy na Wystawie Światowej dwukrotnie – w Hanowerze i Szanghaju. Za każdym razem obecność zespołu zwiększała zainteresowanie Pawilonem Polskim. Oryginalność kostiumów zawsze działa jak magnes. Koncerty przyciągają publiczność, która bardziej zwraca uwagę na polską ofertę. To wielki zaszczyt, ale i odpowiedzialność" – powiedział w czwartek dyrektor Zespołu "Śląsk" Zbigniew Cierniak.

Koncerty w wykonaniu artystów chóru i baletu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" zaplanowano na scenie zewnętrznej Pawilonu Polskiego od 27 stycznia, codziennie o godz. 17.00 i 19.00. Na warsztaty taneczne do strefy dzieci, artyści zapraszają każdego dnia o godz. 14.00. Główny koncert odbędzie się 29 stycznia o godz. 22.00 w Dubai Millennium Amphitheatre.

"Śląsk" zaprezentuje się w repertuarze najpiękniejszych pieśni i tańców ludowo-narodowych. To m.in. najbardziej znane kompozycje Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara oraz choreografie Elwiry Kamińskiej czy Juraja Kubanki, "Karolinka", "Szła dzieweczka", "Głęboka studzienka", a także trojak, polonez, mazur, kujawiak, oberek czy krakowiak. Pod kierunkiem instruktorów Zespołu, odwiedzający Polski Pawilon będą mieli okazje poznać choreografie tańców narodowych: poloneza i krakowiaka oraz śląskiego trojaka. Uczestnicy warsztatów w przystępnej formie poznają elementy taneczne i sposób wykonania polskich tańców.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał 1 lipca 1953 r. w Koszęcinie. Liczący ponad tysiąc osób skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Artyści z Koszęcina odwiedzili dotychczas 44 kraje na pięciu kontynentach, dając ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka