EN
2.03.2022, 15:26 Wersja do druku

Koszalin. Filharmonia Koszalińska zawiesza wykonywanie utworów rosyjskich kompozytorów

Inne aktualności

Do końca sezonu artystycznego Filharmonia Koszalińska zawiesza wykonywanie utworów rosyjskich kompozytorów oraz wycofuje zaproszenia na koncerty dla wykonawców z Rosji – poinformował w środę dyrektor tej instytucji kultury Robert Wasilewski.

„Chcemy w ten sposób wyrazić nasz sprzeciw wobec agresywnych i bezprawnych działań Rosji wobec Ukrainy. W chwili, gdy na naszych oczach odbywa się dramat naszych wschodnich sąsiadów; gdy bombardowana jest filharmonia w Charkowie, solidaryzujemy się z walczącymi i ofiarami. Dziś wszyscy czujemy się filharmonikami charkowskimi!” – napisał w oświadczeniu Wasilewski.

Zaznaczył, że filharmonicy nie wyobrażają sobie „w takich okolicznościach i przy takich emocjach wykonywania dzieł twórców, którzy są ważną częścią tożsamości rosyjskiego najeźdźcy”.

„To nie próba wymazywania z historii muzyki wielkiego dziedzictwa rosyjskiego, ale symbol naszego protestu. (…)Nie oszukujmy się: kultura, podobnie jak sport, jest nie tylko kanałem przekazywania piękna i dobra, ale jest także – szczególnie w państwach totalitarnych - ważnym narzędziem politycznym” – uzasadnił decyzję o zawieszeniu wykonywania utworów rosyjskich kompozytorów i wycofaniu zaproszenia na koncerty dla wykonawców z Rosji.

Wasilewski dodał, że w ten sposób Filharmonia Koszalińska chce także „uszanować wrażliwość sporej grupy diaspory ukraińskiej, która żyje na co dzień w naszej społeczności, a wiele osób z niej uczęszcza na nasze koncerty”.

Wyraził wiarę w to, że za kilka miesięcy uda się wrócić do tych usuniętych propozycji muzycznych z programu aktualnego sezonu artystycznego.

Na razie jednak zamiast dzieł twórców rosyjskich Filharmonia Koszalińska proponuje melomanom arcydzieła literatury światowej: IX Symfonię „Z Nowego świata” Antonina Dworzaka, która już w piątek zabrzmi w sali koncertowej zamiast symfonii Piotra Czajkowskiego, a także Uwerturę „Moc przeznaczenia” Giuseppe Verdiego i Koncert skrzypcowy Jana Sibeliusa.

Źródło:

PAP

Autor:

Inga Domurat

Wątki tematyczne