Po zakończonym w niedzielę festiwalu "m-teatr" w Koszalinie nadal króluje przybytek Melpomeny. W poniedziałek rozpoczyna się 11. Festiwal Debiutów w Monodramie "Strzała Północy".
Sercem festiwalowych wydarzeń będzie Domek Kata, czyli siedziba stowarzyszenia Teatr Propozycji „Dialog" im. Henryki Rodkiewicz, które jest organizatorem imprezy. Na widzów czeka sześć przedstawień konkursowych i cztery gościnne.
Festiwal monodramu w Koszalinie. Repertuar
Festiwal monodramu zacznie się w dziś (2 października) o godz. 19 w teatrze „Dialog" wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi, czyli przedstawieniem „Rap magister" Olka Talkowskiego. Twórca tego spektaklu wystąpił w konkursie ubiegłorocznych Koszalińskich Konfrontacji Młodych „m-teatr" i zdobył tam wyróżnienie. Spektakl to właściwie godzinny koncert rapu na żywo w wykonaniu młodego aktora z towarzyszeniem perkusji i multimedialnych wizualizacji. To praca magisterska Olka Talkowskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, opowiadająca o aktorze Tomaszu Kocie i trzech jego rolach filmowych.
We wtorek z kolei zobaczyć będzie można monodram dyplomowy Kariny Giemzy, absolwentki białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie. „Ona" to opowieść o niełatwej relacji córki z matką, o tożsamości relacyjnej i osobowej. Początek przedstawienia w „Dialogu" o godz. 19.
Program festiwalu od środy przedstawia się następująco:
4.10 (środa), godz. 19, teatr „Dialog" – „A little bit a little bit less", Nora Badalian (Armenia), spektakl w języku angielskim – gość festiwalu
5.10 (czwartek), godz. 17, teatr „Dialog" – „Noszę w kieszeni szminkę", reżyseria i wykonanie Joanna Świtała
5.10 (czwartek), godz. 19, teatr „Dialog" – otwarcie festiwalu, „Podszepty", reż. Kate Diuk, wykonanie Pat Zajac
6.10 (piątek), godz. 17, teatr „Dialog" – „Stand-up", reżyseria i wykonanie Aleksandra Gosławska
6.10 (piątek), godz. 18.30, Centrum Kultury 105 – „Smutek & Melancholia", reż. Tomasz Kaczorowski, wykonanie Mikołaj Bańdo
6.10 (piątek), godz. 19.30, teatr „Dialog" – „Wariaci", reż. Aleksandra Skorupa, wykonanie Maciej Dmochowski
7.10 (sobota), godz. 17, Centrum Kultury 105 – „Historia księcia H.", reż. Jacek Malinowski, wykonanie Błażej Piotrowski
7.10 (sobota), godz. 19, teatr „Dialog" – zakończenie festiwalu, „Różewiczogranie", reżyseria i wykonanie Wiesław Komasa – gość festiwalu.
Wejściówek już nie ma, ale warto przyjść
Marek Kołowski, pomysłodawca i organizator festiwalu, mówi, że tegoroczna edycja będzie miała charakter międzynarodowy.
– Jury będzie międzynarodowe pod przewodnictwem dyrektora artystycznego festiwalu „m-teatr" Zdzisława Derebeckiego – informuje. – Będzie też Irina Gerasimenko, Ukrainka, która jest teatrologiem, reżyserem po moskiewskiej i petersburskiej szkole artystycznej. Bardzo się cieszę, że będzie obecna na festiwalu, bo jest wysokiej klasy specjalistką od teatru. Można o niej powiedzieć, że uciekła od wojny, bo jest rodowitą mieszkanką Mariupola, który został zbombardowany.
Na festiwalu będą też dwa zagraniczne spektakle: ze Szkocji i z Armenii.
Wstęp na wszystkie przedstawienia w ramach Festiwalu Debiutów w Monodramie „Strzała Północy" jest bezpłatny. Wejściówki, które były do odebrania przez internet, już się rozeszły.
– Warto jednak przyjść przed przedstawieniem, bo część osób, które pobrały wejściówki, nie przyjdzie i na pewno będą jakieś wolne miejsca – zaprasza Marek Kołowski.