EN

16.09.2022, 12:34 Wersja do druku

Kijów-Kraków. Prezydent Ukrainy zaprosił do Kijowa krakowski teatr. Chce zobaczyć sztukę o… sobie

Wołodymyr Zeleński zaprosił do Kijowa zespół krakowskiego Teatru Nowego Proxima – poinformował w rozmowie z Life in Kraków dyrektor Teatru Piotr Sieklucki.

W stolicy Ukrainy ma zostać pokazany spektakl „NaXuj. Rzecz o Prezydencie Zelenskim”. Autorem sztuki jest Ziemowit Szczerek. Spektakl o Zeleńskim to nie jest okolicznościowa laurka. - Ziemowit stworzył dzieło uniwersalne, w którym sporo miejsca poświęca relacjom polsko-ukraińskim – tłumaczy Sieklucki.

Szczerek w swojej sztuce skupia się na fenomenie aktora, który w serialu „Sługa narodu” zagrał prezydenta tak dobrze, że obywatele uwierzyli, że naprawdę najlepiej nadaje się na przywódcę. W efekcie w wyborach właśnie jego wybrali. W sztuce nie brak krytycznych akcentów. Autor przypomina, że Zelenski nie miał dobrych notowań przed wybuchem wojny, ale po najeździe Ukrainy przez Rosję pokazał, że jest wielkim i niezłomnym przywódcą. W czarno groteskowym spektaklu bohaterami, oprócz Prezydenta Ukrainy, są jeszcze Upiór Kijowa, Sobowtór Putina, polski artysta Hołodzimierz „co przywozi pomoc i bardzo chce żeby go za to chwalono” oraz upiór Rasputina i Bohuna. W spektaklu słyszymy ukraińskie pieśni, a na scenie występują ukraińscy tancerze. Spektakl swoja premierę miał w czerwcu, był już pokazywany na kilku festiwalach a publiczność reaguje entuzjastycznie. Kiedy dokładnie zostanie pokazany w Kijowie nie wiadomo. Trwa ustalanie kwestii technicznych.

Tytuł oryginalny

Prezydent Ukrainy zaprosił do Kijowa krakowski teatr. Chce zobaczyć sztukę o… sobie

Źródło:

liveinkrakow.pl
Link do źródła

Wołodymyr Zeleński zaprosił do Kijowa zespół krakowskiego Teatru Nowego Proxima – poinformował w rozmowie z Life in Kraków dyrektor Teatru Piotr Sieklucki.
Autor:

Jolanta Hofer

Data publikacji oryginału:

14.09.2022

Wątki tematyczne