EN

16.09.2022, 12:31 Wersja do druku

Jerzy Pal: TEATR DLA MNIE TO...

Dziś czas na przedstawiciela Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Ze strony internetowej teatru dowiadujemy się, że to absolwent Szkoły Teatralnej przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1984). W 1999 roku ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, a w 2002 roku Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (zarządzanie w kulturze).

fot. archiwum prywatne

Pracował jako aktor w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Satyry „Maszkaron” w Krakowie. W latach 1989-90 przebywał w USA, gdzie występował na scenie Wooden Gallery Jerzego Kenara w Chicago (grał m.in. w spektaklu „Audiencja” Vaclava Havla). Po powrocie do Polski pracował m.in. w Teatrze Nowym w Łodzi i w Teatrze Ludowym w Krakowie. W swoim dorobku ma zarówno role w sztukach klasycznych (m.in. „Romeo i Julia”, „Świętoszek”, „Trzy siostry”, „Gałązka rozmarynu”, jak i współczesnych (m.in. 'Audiencja”, „Spróbujmy jeszcze raz”, 'Hemar”, 'Teatrzyk Zielona Gęś”, „Sceny z Gombrowicza”). Stworzył wiele charakterystycznych ról, komediowych i kabaretowych na deskach teatralnych całej Polski.

Co powiedział Jerzy Pal w ramach projektu TEATR DLA MNIE TO…? Oto jego słowa: 

„TEATR DLA MNIE TO… mój kawałek podłogi..., bo nim powstanie coś twórczego trzeba mocno zakorzenić swoją pracę nad rolą, twardo stąpając po deskach sceny. Wiąże się to że zmianą… dlatego zmieniamy z szacunkiem dla tej "podłogi" obuwie, jak wchodzimy na scenę… podczas spektaklu zmieniamy ubranie na kostium. A przede wszystkim zmieniamy siebie w odgrywaną Postać. Uważam, że musimy mocno stanąć w roli na deskach scenicznych, by potem oderwać się tworząc cud dziania się.. czyli Spektaklu Scenicznego”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Link do źródła