EN

25.02.2021, 10:36 Wersja do druku

Kielce. Wystawa "Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem" na 65-lecie Teatru Kubuś

W 2020 roku minęło 65 lat od założenia przez Stefana Karskiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, jednak z powodu pandemii uroczystości jubileuszowe zostały przeniesione na koniec lutego i początek marca 2021 roku. W programie obchodów zaplanowane zostały następujące wydarzenia:

fot. mat. teatru

28 lutego – 28 marca 2021 r., Muzeum Dialogu Kultur – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, ul. Rynek 3 (wstęp wolny)
Wystawa Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem
Więcej o wydarzeniu: https://bit.ly/2LF6gix

14 marca 2021 r., Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, ul. Ks. P. Ściegiennego 2

godz. 16.30 - Otwarcie wystawy Teatr Stefana Karskiego. Początki, poświęconej Stefanowi Karskiemu i początkowemu okresowi działalności TLiA „Kubuś”, od jego powstania w 1955 r. do końca dyrekcji założyciela w 1973 r. Wystawa będzie czynna do 14 kwietnia 2021 r. (wstęp wolny).
Więcej o wydarzeniu: https://bit.ly/3p8ApV9

godz. 17.00 – KUBUŚ – ŻELAZNE PIOSENKI - koncert Kubusiowych piosenek w nowych aranżacjach, w wykonaniu aktorów TLiA „Kubuś” (wstęp tylko za zaproszeniami)
godz. 18.30 - Uroczystość wręczenia jubileuszowych medali i odznaczeń pracownikom TLiA „Kubuś” (wstęp tylko za zaproszeniami)

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, ul. Duża 9

Premiera przedstawienia Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? (wstęp tylko za zaproszeniami)
Tekst - Leszek Kołakowski, adaptacja i reżyseria – Piotr-Bogusław Jędrzejczak, scenografia - Małgorzata Gałaś-Prokopf, muzyka - Jerzy Bielski, teksty piosenek - Jan Wołek, ruch sceniczny – Wojciech Kaproń, przygotowanie wokalne – Andrzej Wolski. Spektakl familijny.
Więcej o wydarzeniu: https://bit.ly/2Z5NiVs

O nowym terminie premiery, która została odwołana z dnia 6 marca 2021, poinformujemy wkrótce.

ORGANIZATORZY:
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach
Muzeum Dialogu Kultur – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

PATRONAT HONOROWY:
Prezydent Miasta Kielce – Pan Bogdan Wenta
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wojewoda Świętokrzyski – Pan Zbigniew Koniusz
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Pan Andrzej Bętkowski

PARTNERZY:
Fundacja im. Edwarda Kusztala
Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”
Radio Kielce
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
Wodociągi Kieleckie

fot. mat. teatru

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz Muzeum Dialogu Kultur – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach serdecznie zapraszają na wystawę "Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem", którą będzie można oglądać w Muzeum Dialogu Kultur – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, ul. Rynek 3, w okresie od 28 lutego do 28 marca 2021 r.

Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów Jubileuszu 65-lecia Teatru Lalki i  Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Wystawa „Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem” to zaproszenie do świata filozofii, literatury i teatru. Zaproszenie do spojrzenia na sprawy tego świata z dystansem i przymrużeniem oka.
To również, a raczej przede wszystkim, spotkanie z Leszkiem Kołakowskim - wybitnym polskim filozofem, wykładowcą akademickim, dla wielu autorytetem moralnym i mistrzem, autorem zarówno dzieł naukowych, jak i tych, które sam określał jako „zabawny dodatek”.
Dla części zwiedzających to może być pierwsze spotkanie z tą wielką i fascynującą osobowością, dające jednak nadzieję na kolejne, wywołane zaciekawieniem i chęcią głębszego poznania. Bo Leszek Kołakowski dzięki swojej imponującej wiedzy, niebywałemu poczuciu humoru i charyzmie szybko zdobywał sobie przyjaciół, uczniów oraz uznanie.

Leszek Kołakowski (1927-2009) początkowo był zwolennikiem komunizmu, stopniowo jednak zmienił  się w jego krytyka, co po wydarzeniach Marca ’68 przyczyniło się do pozbawienia go Katedry Historii Filozofii Nowożytnej na Uniwersytecie Warszawskim, zakazu publikacji i, ostatecznie, emigracji do Anglii, gdzie zawodowo związał się z Uniwersytetem Oksfordzkim. W latach 1972-1991 był badaczem i wykładowcą w prestiżowym All Souls College, prowadził też liczne seminaria i wykłady gościnne, między innymi na uniwersytetach amerykańskich.
Był pierwszym laureatem Nagrody im. Johna Klugego, nazywanej amerykańskim Noblem w naukach humanistycznych (2003), Kawalerem Orderu Orła Białego (1997) oraz laureatem wielu innych nagród.
W centrum jego zainteresowań zawsze znajdowały się kwestie związane z filozofią, religią, historią kultury, marksizmem i mitem. Był znawcą filozofii religii i chrześcijaństwa, które uważał za fundament naszej kultury, choć do końca życia pozostawał poza Kościołem.
Był autorem licznych książek naukowych i esejów, m.in. takich jak: „Obecność mitu”, „Chrześcijaństwo”, „Jeśli Boga nie ma…”, „Bóg nam nic nie jest dłużny”, „Świadomość religijna i więź kościelna”, „Jezus ośmieszony”. Jego „Tezy o nadziei i beznadziejności” stały się źródłem intelektualnej inspiracji dla polskiej opozycji demokratycznej lat 70., a „Główne nurty marksizmu”, będące wielkim rozrachunkiem z totalitaryzmem, jedną z najważniejszych książek XX wieku.
Szerszą popularność zyskał dzięki niekonwencjonalnym sposobom popularyzacji filozofii, m.in. w programach telewizyjnych: „Mini wykłady o maxi sprawach” i „O co nas pytają wielcy filozofowie”, czy jako autor powiastek filozoficznych np. „Rozmowy z diabłem” oraz bajek: „13 bajek z Królestwa Lailonii dla dużych i małych”, „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”
Przenikliwość, poczucie humoru, językowa wirtuozeria, zaskakujące i celne obserwacje dotyczące zarówno życia codziennego, jak i odwiecznych praw natury ludzkiej to tylko niektóre powody, dla których warto sięgać po książki Leszka Kołakowskiego.

Na wystawie „Leszek Kołakowski. Portret z nosorożcem” będzie można zobaczyć zdjęcia, książki, filmowe wspomnienia i kopię rękopisu Leszka Kołakowskiego, przekazane przez jego córkę Agnieszkę oraz Wydawnictwo ZNAK. Na wystawie znajdą się również projekty scenograficzne i lalka Nosorożca, zaprojektowane przez Małgorzatę Gałaś-Prokopf – scenografkę i malarkę z Düsseldorfu, do przedstawienia „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, autorstwa L. Kołakowskiego, adaptacja i reżyseria: Piotr-Bogusław Jędrzejczak, zrealizowanego w TLiA „Kubuś” w Kielcach, premiera – marzec 2021.

ORGANIZATORZY:
Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach
Muzeum Dialogu Kultur – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach

PATRONAT HONOROWY:
Prezydent Miasta Kielce – Pan Bogdan Wenta
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wojewoda Świętokrzyski – Pan Zbigniew Koniusz
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Pan Andrzej Bętkowski

PARTNERZY:
Agnieszka Kołakowska
Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”
Wodociągi Kieleckie


Źródło:

Materiał nadesłany