EN

27.10.2023, 08:35 Wersja do druku

Kielce. Wyjątkowa premiera w Teatrze Żeromskiego. „Niko" dla neuroróżnorodnej widowni

Powiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi, to jak nic nie powiedzieć - napisało w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Sztuka Łączenia, kiedy 21 sierpnia odbyła się pierwsza próba do spektaklu "Niko". Premiera tego wyjątkowego wydarzenia już w sobotę, 28 października.

fot. mat. teatru

Spektakl „Niko, czyli prosta, zwyczajna historia" Joanny Mueller w reżyserii Zofii Gutkowskiej powstał w ramach projektu „Niebieska Strefa". Jego celem jest tworzenie przestrzeni, w których wspierane są osoby w spektrum autyzmu oraz inne wykluczone w korzystaniu z instytucji kulturalnych.

O czym opowiada „Niko"? Główny bohater mieszka na typowym blokowisku z lat 70. Zna świetnie rozkłady jazdy autobusów, skrupulatnie przestrzega planu dnia i ma swoje zainteresowania, ale brakuje mu przyjaciół.

Naprzeciw potrzebom neuroróżnorodnej widowni

"Spektakl to ministudium niezręczności na początku nowej znajomości. To opowieść o codzienności, w której obecny jest znany każdemu lęk przed samotnością i brakiem akceptacji oraz podejmowanie trudu poznania nowej osoby" – czytamy w zapowiedzi przedstawienia.

"»Niko« wychodzi naprzeciw potrzebom neuroróżnorodnej widowni. Proponujemy wydarzenie teatralne, które od początku powstaje z uważnością na odmienne potrzeby widzów, także tych w spektrum autyzmu" – podkreśla Teatr Żeromskiego.

Premiera spektaklu w sobotę 28 października o godz. 19 na tymczasowej scenie przy WDK (ul. Ściegiennego 2). Sztukę będzie można również zobaczyć w niedzielę o godz. 17.

W obsadzie zobaczymy Annę Antoniewicz, Wojciecha Niemczyka oraz Andrzeja Platę. Koproducentami spektaklu są Stowarzyszenie Sztuka Łączenia oraz kielecki oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

Tytuł oryginalny

Wyjątkowa premiera w Teatrze Żeromskiego. Sztuka, która wychodzi naprzeciw osobom w spektrum autyzmu

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kielce” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Agnieszka Drabikowska

Data publikacji oryginału:

26.10.2023

Wątki tematyczne