EN

29.04.2024, 10:02 Wersja do druku

Kielce. Wiesław Gołas patronem dużej sali Kieleckiego Centrum Kultury

Duża scena Kieleckiego Centrum Kultury od soboty, 27 kwietnia nosi imię wybitego aktora pochodzącego z Kielc, Wiesława Gołasa. Uroczystość nadania imienia była bardzo podniosła, uczestniczyli w niej bliscy i przyjaciele zmarłego artysty, a wśród nich znani aktorzy.

fot. mat. teatru

Uroczystości z tej okazji odbyły się w sobotę, 27 kwietnia, rozpoczęły się konferencją prasową, w której wzięła udział córka artysty Agnieszka Gołas, jego pasierb, Krzysztof Krawczyk oraz przyjaciele, między innymi znana aktorka Magdalena Zawadzka. Rodzina oraz przyjaciele Wiesława Golasa opowiadali o tym, jak aktor mocno kochał Kielce, wyjaśniali, że Wiesław Gołas często wracał wspomnieniami do lat dzieciństwa spędzonych w stolicy naszego województwa.

Po konferencji odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Wiesława Gołasa na którą zaprosiła Agata Klimczak-Kołakowska, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury. Licznie zebrani goście na czele z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą chętnie oglądali specjalną wystawę we foyer Kieleckiego Centrum Kultury, która dotyczy związku Gołasa z Kielcami.

fot. mat. teatru

O godzinie 19 w Kieleckim Centrum Kultury rozpoczęła się „Papkinada", czyli wspaniałe widowisko upamiętniające wybitnego aktora. Licznie zebrani w Kieleckim Centrum Kultury goście oglądali kultowe skecze i słuchali piosenek nieodłącznie kojarzących się z artystą. Zabrzmiały nowe interpretacje wybitnych wykonań piosenek Kabaretu Starszych Panów i Kabaretu Dudek, a także teksty Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego. Było dużo radości oraz nostalgii i nawiązań do Kielc, a także utworów opowiadających o życiu Gołasa.

Wiesław Gołas spędził w Kielcach 20 lat, chodził tu do szkoły, działał w Szarych Szeregach, niemal cudem uniknął śmierci z rąk hitlerowców. Kiedy już był znanym aktorem zawsze z sympatią wypowiadał się o rodzinnym mieście. - Jestem w kontakcie z jego córką, która zaakceptowała pomysł takiego uhonorowania ojca - mówiła Agata Klimczak-Kołakowska.

Wiesław Gołas - legenda z Kielc

Wiesław Gołas urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach - aktor teatralny i filmowy. Jego ojciec, Teofil był ogniomistrzem 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Po klęsce kampanii wrześniowej ukrywał się. Zginął w obozie w Majdanku. W czasie II  wojny światowej Wiesław Gołas wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie do Armii Krajowej. Posługiwał się pseudonimem „Wilk". Przez pół roku siedział w niemieckim więzieniu w Kielcach.

W 1954 roku ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Od 1955 roku występował w Warszawie.

Sympatię widzów zaskarbił sobie doskonałymi kreacjami komediowymi. Zagrał w niemal stu filmach, wśród których znalazły się „Żona dla Australijczyka", „Rękopis znaleziony w Saragossie", „Kapitan Sowa na tropie", „Brunet wieczorową porą, „Zabicie ciotki", „Szabla od komendanta", „Chudy i inni", oraz kilkunastu serialach - m.in. „Czterej pancerni i pies", „Czterdziestolatek" i „Alternatywy 4".

Był współtwórcą Kabaretu Koń, członkiem Kabaretu Dudek, wykonawcą piosenki „W Polskę idziemy" autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. Był żonaty z Marią Krawczyk-Gołas. Córka Agnieszka Gołas-Neres, namówiła ojca do spisania wspomnień, wydana w 2008 roku książka nosi tytuł „Na Gołasa". Aktor zmarł w wieku 90 lat, w 2021 roku.

Tytuł oryginalny

Wiesław Gołas patronem dużej sali Kieleckiego Centrum Kultury

Źródło:

„Echo Dnia” nr 100

Autor:

Paulina Baran

Data publikacji oryginału:

29.04.2024