EN
7.04.2022, 09:18 Wersja do druku

Kielce. Uczczono rocznicę utworzenia getta

W wyjątkowy sposób uczczono w środę rocznicę utworzenia kieleckiego getta. Przeczytano listy, które z niego pisała Hania Goldszajd. - W klimacie są zbliżone do tego, co teraz przeżywamy. W klimacie rozpaczy, rozłąki, niepokoju o bliskich - mówił Bogdan Białek.

Listy Hani Goldszajd w Instytucie Dialogu i Spotkania przy ul. Planty 7 czytali: Nikola Wójcik i Nina Kaszyńska, uczennice I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego w Kielcach oraz Andrzej Cempua, aktor Teatr im. Stefana Żeromskiego.

Hania Goldszajd pisała je z okupowanych przez Niemców Kielc do brata Aby, siostry Sury i szwagra Herszla, zesłanych do kopalni na Syberię. Listy przywiezione zostały spod Czelabińska do Polski w 1946 roku, a potem zabrane zostały do Izraela. Hania Goldszajd, jej matka Rywka, ojciec Jakub i brat Chaim nie przeżyli Zagłady. Wywiezieni z kieleckiego getta, zginęli w Treblince w 1942 roku.

"Mamy do was prośbę: o ile możecie przysyłajcie do nas paczki żywnościowe, dotychczas mogliśmy się bez nich obejść, a teraz przyniosłyby nam pomoc, przyślijcie nam trochę mydła, zresztą wszystko nam jest potrzebne, co prześlecie, to będzie dobre. Nie martwcie się tą naszą zmianą. Jeszcze będzie dobrze" - pisała w jednym z nich.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Rocznica powstania kieleckiego getta. "Te listy w klimacie są bardzo zbliżone do tego, co teraz przeżywamy"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kielce” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Alina Janusz

Data publikacji oryginału:

06.04.2022

Wątki tematyczne