EN

23.09.2020, 08:35 Wersja do druku

Kielce. Trzydniówka z Teatrem Witkacego w KCK

Gratka dla teatromanów. Trzy różne spektakle Teatru Witkacego z Zakopanego będzie można w dniach 10-13 października obejrzeć w Kieleckim Centrum.


Na program Trzydniówki złożą się: dwa spektakle w reżyserii założyciela teatru Andrzeja Dziuka, czyli „Metafizykę dwugłowego cielęcia” według Witkacego  oraz „Z cyklu Tatrzańskie: Część III: Spiski Hej według Wojciecha Kuczoka” (oba przeznaczone dla widzów powyżej 16 roku życia).

Artystyczną Trzydniówkę uzupełni „Stachura – się powie o tym wolniutko, a ty słuchaj” w reżyserii Andrzeja Bieniasa. Wszystkie przedstawienia zaczynać się będą o godz. 19. Po spektaklach zaplanowano spotkania z aktorami i twórcami.

Teatr Witkacego istnieje już 35 lat. Utworzyli go absolwenci krakowskiej PWST Andrzej Dziuk i Julia Wernio oraz grupa aktorów, z których wielu nada związanych jest z tą sceną. Postawili na niezależność artystyczną, wspólne poszukiwanie idei oraz prężną działalność. Na swojego patrona wybrali jednego z najbardziej ekscentrycznych, ciekawych i tajemniczych autorów i twórców teatralnych: Stanisława Ignacego Witkiewicza, na dodatek mocno związanego z Zakopanem. Tworzą niepowtarzalne, wyjątkowe spektakle, w  których nawiązują do które dziedzictwa Podhala, zadają pytania o istotę człowieczeństwa, tożsamość, badają relacje. Ich spektakle można oglądać w Zakopanem w dawnym Zakładzie Wodoleczniczym dr. Andrzeja Chramca, który przed wojną był prężnym ośrodkiem skupiającym elity intelektualne i artystyczne. Poza tym Teatr Witkacego organizuje koncerty, wystawy, spotkania.



fot. Mariusz Czarnecki / mat. teatru

Program: Trzydniówka z Teatrem Witkacego

10 października - Metafizyka dwugłowego cielęcia”, scenariusz i reżyseria Andrzej Dziuk
Patron teatru ma głos, czyli spektakl na podstawie dramatu Witkacego z 1921 roku. Opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, dojrzewaniu i odnajdywaniu się w skomplikowanych relacjach z otoczeniem i normami kulturowymi, obyczajowymi. W scenariuszu wykorzystano fragmenty tekstu "O martwej materii" prof. Andrzeja Górskiego oraz "Praw Murphy'ego".
Spektakl przeznaczony dla osób 16+.

--

11 października – „Stachura – się powie o tym wolniutko, a ty tylko słuchaj”, reż. Andrzej Bienias.
Teatralna wersja szkicu literackiego Edwarda Stachury „Fabula rasa”, książki – o której pisał jej autor – „nie do przeczytania, tylko do odkrycia” i którą tworzył od 1966 roku aż do końca życia. Filozoficzne rozważania o miejscu człowieka we współczesnym  pełnym brutalności i konsumpcjonizmu świecie uzupełniają wiersze Edwarda Stachury, m.in. „Życie to nie teatr” czy „Nie brooklyński most”.  W spektaklu muzyka grana na żywo.

--

12 października – „Z cyklu: Tatrzańskie. Część III: Spiski Hej! Według Wojciecha Kuczoka”, scenariusz i  reż. Andrzej Dziuk
Trzecia część teatralnej trylogii tatrzańskiej Teatru Witkacego w Zakopanem. Tatry w latach 80. XX wieku, widziane oczami Wojciecha Kuczoka, laureata Literackiej Nagrody Nike za powieść „Gnój” w 2004 roku. Opowieść o 10-latku, który na początku lat 80. ubiegłego wieku wraz z rodzicami przyjeżdża na wakacje w góry. Jak wyglądają Tatry w czasach stanu wojennego i  mundialu w Hiszpanii? Czy łatwo jest w takich czasach i miejscu dorastać?  Przedstawienie z muzyką graną na żywo. Na scenie obok aktorów wystąpi Włodzimierz Kinior Kiniorski i Sylwia Nadgrodkiewicz. .
Spektakl przeznaczony dla osób 16+.


Wszystkie spektakle rozpoczynać się będą o godz. 19. Po każdym przedstawieniu zapraszamy na spotkanie z aktorami i reżyserami.  
Duża Scena KCK
Bilety na pojedyncze spektakle: 170 zł
Karnet: 350 zł
Informacje :Impresariat KCK, tel. 41 344-90-54.
Bilety: Kasa KCK, tel. 41-344-81-42, 696-993-986

Źródło:

Materiał nadesłany