EN

9.11.2020, 12:09 Wersja do druku

Kielce. Teatr Żeromskiego z ponad 15 mln złotych na remont i działalność kulturalną

fot. mat. prasowe

Teatr im. Żeromskiego został jednym z dwudziestu beneficjentów środków norweskich, wyłonionych spośród 189 projektów zakwalifikowanych do oceny merytorycznej. Komisja Ekspertów zwraca uwagę, że wnioski były bardzo dobrze przygotowane.

Zadanie pod nazwą "Przebudowa zabytkowego Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na potrzeby zachowania dziedzictwa kulturowego i poszerzenia działalności kulturalno-edukacyjnej" otrzymało najwyższe dofinansowanie we wnioskowanej kwocie 15 108 100,00 zł. Pieniądze pochodzą z Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa. Przyznanie funduszy norweskich oznacza zapewnienie środków na pokrycie całkowitych kosztów remontu.

Projekt Teatru oprócz gruntownej modernizacji zabytkowego gmachu przy Sienkiewicza 32 zakłada poszerzenie oferty kulturalnej, działania edukacyjne i międzynarodową współpracę. Swoje miejsce na widowni znajdą niepełnosprawni - Teatr przygotuje wydarzenia dedykowane specjalnie dla nich.

***

- Mamy wszystkie potrzebne pieniądze do rozpoczęcia remontu. Z środkami norweskimi wiążą się także działania edukacyjne i współpraca z teatrami w Rejkiawiku. Jesteśmy bardzo zadowoleni - poinformował w poniedziałek Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Stefan Żeromskiego w Kielcach.

Długo wyczekiwany remont zabytkowej siedziby teatru przy ulicy Sienkiewicza będzie możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od kwietnia resort jest organem współprowadzącym kielecką instytucję. Na remont przekaże około 20 mln złotych. Pozostała kwota jest zarezerwowana w budżecie samorządu województwa świętokrzyskiego oraz Funduszach Norweskich.

W zmodernizowanym budynku pojawią się m.in. zapadnie sceniczne, winda towarowa oraz ruchome proscenium. Nad widownią nowym elementem będzie plafon, który poprawi akustykę sali. Powstanie również kawiarnia, nowe foyer, a także strefa kas i biur.

Teatr założył, że modernizacja będzie kosztować 92 mln zł. Przetarg na wykonanie prac wygrała firma Anna Bud, która zaproponowała, że przeprowadzi modernizację za 82 mln zł.

- W poniedziałek wieczorem będziemy wiedzieli czy będą odwołania od rozstrzygnięcia przetargu. Jeśli takich nie będzie, pozostanie nam tylko podpisanie umowy z wykonawcą - dodał.

Jeżeli przetarg zostanie rozstrzygnięty za pierwszym razem, to prace będą mogły rozpocząć się jeszcze w tym roku. Modernizacja ma się zakończyć do połowy 2023 roku.

PAP

Źródło:

Materiał nadesłany
PAP

Wątki tematyczne