EN

21.05.2021, 16:20 Wersja do druku

Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego i Filharmonia Świętokrzyska otwarte dla publiczności

"Klątwa rodziny Kennedych" / fot. Magda Hueckel /mat. teatru

Inauguracja IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego i "Szalone nożyczki" - po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Filharmonia Świętokrzyska i Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach otwierają się w piątek dla publiczności.

"Z wielką radością informujemy, że nareszcie się otwieramy dla publiczności na razie będzie to 50 proc. obłożenie sali i oczywiście z obostrzeniami" – przekazała PAP Urszula Sokołowska z Filharmonii Świętokrzyskiej.

Pierwszym wydarzeniem w nowej formule będzie inauguracja IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Maurycego Moszkowskiego "Per aspera ad astra". Wystąpią pianiści Artur Jaroń, Eryk Parchański a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali. Organizatorem konkursu jest Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.

Podczas koncertu, który rozpocznie się o godzinie 19 zaprezentowane zostaną fragmenty muzyki baletowej z opery "Faust" Charles’a Gounoda.

"W nieco zamglonej i nierealistycznej fantazji na fortepian i orkiestrę wystąpi dyrektor konkursu Artur Jaroń, zaś I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina interpretować będzie jego laureat, Eryk Parchański, który jest także podopiecznym Artura Jaronia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach" – przekazała Sokołowska.

W tym roku konkurs IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego "Per aspera ad astra" ma charakter hybrydowy. Uczestnicy - podzieleni na cztery grupy wiekowe - musieli nadesłać nagrania w formie audio-wideo. Przesłuchania konkursowe potrwają do 24 maja. Koncert z laureatami zostanie zorganizowany 28 maja w Filharmonii Świętokrzyskiej.

W piątek otwiera się także teatr im. Stefana Żeromskiego. "Wreszcie możemy Państwa zaprosić na teatralną widownię. W weekend 21-23 maja zagramy +Szalone nożyczki+ w reżyserii Jerzego Bończaka" – zapowiedziała Paulina Drozdowska z działu marketingu kieleckiego teatru.

Z kolei 29 maja w Teatrze Żeromskiego wystartuje kolejna edycja plebiscytu publiczności "O Dziką Różę". Zaprezentowane zostaną premiery tego sezonu m.in. "Loretta" w reżyserii Michała Kotańskiego i "Klątwa rodziny Kennedych" teatralnego duetu Jolanta Janiczak - Wiktor Rubin.

Zarówno w Filharmonii Świętokrzyskiej jak i Teatrze im. Stefana Żeromskiego obowiązuje reżim sanitarny, a na widowni będzie mogła być zajęta tylko połowa miejsc.

Źródło:

PAP