20.02.2021, 08:45 Wersja do druku

Kielce. Premiera "Wieczoru młodych choreografów" w Kieleckim Teatrze Tańca

Premiera "Wieczoru młodych choreografów", na który złoży się sześć krótkich spektakli autorstwa tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca, odbędzie się w niedzielę na Dużej Scenie KCK.

fot. Bartosz Kruk/mat. teatru

To już trzecia taka premiera KTT. Jego szefowie Elżbieta i Grzegorz Pańtakowie zaproponowali przygotowanie sześciu krótkich spektakli tancerzom, którzy chcą rozwijać się także jako twórcy i wcielili się w rolę choreografów.

- Uczą się pracy choreograficznej, muszą też sami być pedagogami. To nauka i radość tworzenia – stwierdziła Elżbieta Pańtak, dyrektorka KTT, na poprzedzającej premierę konferencji prasowej. – To ich pierwsze duże formy na scenie – podkreślił Grzegorz Pańtak, wicedyrektor.

Młodzi choreografowie także tańczą, nie tylko w swoich projektach, ale i tych stworzonych przez kolegów. Widzowie będą mogli obejrzeć trwający w sumie trzy godziny (z przerwą) spektakl, na który składa się sześć tanecznych etiud.

„Słonecznik bez słońca” w choreografii Dawida Pieroga jest inspirowany kulturą Romów, wykorzystuje m.in. muzykę Gorana Bregovicia i zespołu Bijelo Dugme. „Venus de Fresa” Mateusza Wróblewskiego to utrzymana w komediowym tonie etiuda o kobiecości w wielu jej aspektach, m.in. religijnym i feministycznym. „Ja i mój Cień” w choreografii Marty Rolskiej i Małgorzaty Boruń podejmuje z kolei – jak czytamy w zapowiedzi – temat skrywanych traum, które jak cień kładą się na całym naszym życiu.

„Cirrostratus” w choreografii Aleksandra Staniszewskiego inspirowany jest mitologią nordycką, ukazuje zjawisko śmierci. „W twoim odbiciu” Klaudii Tkaczyk i Szymona Pacholca opowiada o dzieleniu się miłością, pielęgnowaniu i sile uczuć. W „Nocy na Łysej Górze” Kamila Zdańkowskiego, inspirowanej ludowymi wierzeniami i legendami świętokrzyskimi, Jaś i Małgosia w towarzystwie Czarnego Kota przeżywają niezwykłą przygodę w noc kupały.

Premiera „Wieczoru młodych choreografów” w niedzielę 21 lutego o godz. 18 na Dużej Scenie KCK. Z uwagi na obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa na widowni może być zajęte do 50 proc. miejsc. Zainteresowanie biletami było duże, czy są jeszcze do nabycia, można się dowiedzieć pod numerem telefonu 41 367 67 12.


fot. Bartosz Kruk/mat. teatru

Tytuł oryginalny

Nauka i radość tworzenia. Premiera w Kieleckim Teatrze Tańca

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Kielce online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.