EN

17.09.2021, 14:15 Wersja do druku

Kielce. Premiera monodramu "Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk" Teatru TeTaTeT

26 września na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbędzie się premiera Teatru TeTaTeT. Monodram "Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk" w wykonaniu Mirosława Bielińskiego, oparty na podstawie powieści Jaroslava Haska "Przygody dobrego Wojaka Szwejka" w reżyserii Sławomia Gaudyna.

fot. mat. teatru

 Reżyser, Sławomir Gaudyn: "Jest to luźna adaptacja książki Jaroslava Haska, w brawurowym wykonaniu Mirka Bielińskiego. Spektakl opowiada o idiotyzmie i bezsensowności wojny. Porusza temat człowieka wrzuconego w wojskowe tryby, który potrafi poradzić sobie dzięki dziecięcej naiwności i dobroduszności. Demaskuje głupotę przełożonych i rządzących."

Mirosław Bieliński: "Szwejk jest postacią ponadczasową. Świat się zmienia, ale ludzka mentalność pozostaje taką jaką była u zarania. Zwierzęta walczą tylko o to, co niezbędne im do życia, a człowiekowi "ciągle mało". O Szwejku mówi się, że jest idiotą, ale czy na pewno? Zawsze pociągała mnie ta postać, chociaż zdaję sobie sprawę z trudu, jakim jest jej zagranie. Ryzyko jest wpisane w nasz zawód, a ja mam nadzieję, że sprostam oczekiwaniom widzów, wcielając się w wymarzoną rolę. Serdecznie zapraszam."

 Scenariusz i reżyseria: Sławomir Gaudyn
Konsultacja scenograficzna: Joanna Biskup-Brykczyńska
 W roli Szwejka: Mirosław Bieliński

Źródło:

Materiał nadesłany