EN

17.04.2024, 11:51 Wersja do druku

Kielce. Pogrzeb reżysera i scenarzysty Sławomira Krawczyńskiego - w piątek

Msza pogrzebowa reżysera i scenarzysty Sławomira Krawczyńskiego odbędzie się w piątek o godz. 13 w Kościele Garnizonowym pw. NMP Królowej w Kielcach. Pogrzeb artysty odbędzie się na Cmentarzu „Piaski” (ul. Zagnańska) - poinformowano na Fb Unii Teatrów Ulicznych i Organizatorów Wydarzeń Plenerowych.

fot. Ania Godowska

Sławomir Krawczyński, reżyser teatralny, dramaturg, scenarzysta i autor filmów krótkometrażowych; współzałożyciel Stowarzyszenia Scena 96 i jego wieloletni prezes zmarł 12 kwietnia w wieku 59 lat. O śmierci artysty poinformował w poniedziałek PAP prezes Stowarzyszenia Scena 96 Dariusz Jarosiński.

"Wraz z Anną Godowską był w 2001 r. współzałożycielem Teatru Bretoncaffe i jego kierownikiem artystycznym. Był autorem i realizatorem projektu badawczego grupy pt. Taniec śniącego ciała (od 2004 r.), inspirowanego metodologią psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella" - czytamy w przesłanej informacji.

Był laureatem nagród na festiwalach teatralnych w Polsce oraz filmowych w Polsce i za granicą. Inscenizacja debiutanckiej sztuki pt. "Lustro. Byliśmy tam któregoś dnia, lecz zdążyliśmy zapomnieć" otrzymała jedną z głównych nagród VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2002). W 2014 r. otrzymał Nagrodę MKiDN za najlepszy spektakl podczas Platformy Tańca w Lublinie za przedstawienie "Niżyński. Święto snów".

W 2022 r. Krawczyński zdobył Główną Nagrodę w nurcie SzekspirOFF podczas XXVI Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku za spektakl "How Beauteous Mankind Is!" (zrealizowany wspólnie z Anną Godowską). Był czterokrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2003, 2006, 2009), a także stypendystą Komitetu Kinematografii. W 2015 r. otrzymał nagrodę MKiDN za wkład w rozwój tańca współczesnego w Polsce. Za swoje spektakle dla dzieci dwukrotnie otrzymał Atest Wysokiej Jakości Artystycznej Międzynarodowej Federacji ASSITEJ.

Wraz z Anną Godowską był rezydentem w Centre national de la danse w Paryżu (2005) oraz w centrum Maison Folie w Mons (2010).

Krawczyński od lat prezentował swoje projekty w ramach programów fundacji Ciało/Umysł (C/U). Wcześniej jako Teatr Brettoncaffe pokazywał swoje prace na festiwalach C/U w latach 2003, 2008, 2009 i 2013. W 2016 r. zaprezentował na festiwalu spektakl "Bataille i świt nowych dni".

"Znaczną część jego dorobku i pracy teatralnej stanowiła działalność Teatru Bretoncaffe – był reżyserem wszystkich spektakli grupy, odpowiadał także za pokazy jego pracy. Ponadto był współautorem, obok Anny Godowskiej, takich projektów edukacyjnych, jak: Ja twórca – mówiące ciało (2004), Taniec i peryferia (Teatr Wytwórnia w Warszawie, 2008)" - przypomniano na portalu Taniec.pl.

Wyjaśniono, że jako pedagog i współautor wziął również udział w projekcie artystyczno-edukacyjnym "Urban Body" i przygotował pokaz powarsztatowy podczas Międzynarodowego Festiwalu "Sztuka Ulicy" w Warszawie (2008).

Sławomir Krawczyński zdobył także szereg nagród za etiudy filmowe, m.in na festiwalach w Brnie, Toronto, Koninie i Oświęcimiu.

W 2021 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Źródło:

PAP