EN

13.05.2021, 13:05 Wersja do druku

Kielce. W maju kolejny przetarg na budowę nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”

W maju kielecki magistrat ogłosi kolejny przetarg na budowę nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Poprzednich postępowań nie udało się rozstrzygnąć.

fot. mat. prasowe

Drogę do ogłoszenia przetargu otworzyli kieleccy radni, którzy podczas czwartkowej sesji zgodzili się na zmiany w wieloletniej prognozie finansowej, a także tegorocznym budżecie miasta.

"Do biura zamówień złożone są już wszystkie dokumenty. Jak wiadomo, w tej sprawie toczone było postępowanie sądowe i skarga została oddalona. Byliśmy zobligowani do aktualizacji kosztorysu. W najbliższym czasie w maju zostanie ogłoszony przetarg" – poinformowała podczas sesji Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc.

Projekt nowej siedziby „Kubusia” wybrano w 2015 roku. Inwestycja była odsuwana w czasie m.in. ze względu na zmiany w budżecie miasta. Część środków, które miały być zarezerwowane na adaptacje nowej siedziby Kubusia, zostało w 2019 roku przesunięte na przebudowę ulic Witosa i Zagnańskiej. Z kolei w 2020 roku mimo wyboru wykonawcy ratuszowi nie udało się zawrzeć umowy na wykonanie prac. Jedna z firm zaskarżyła wynik postępowania do sądu, a przetarg został unieważniony.

Zaniepokojenie przedłużającą się procedurą wyraził przewodniczący rady Kamil Suchański. "Chcemy wiedzieć przede wszystkim, czy realizacja tej inwestycji nie jest zagrożona i nie ma groźby utraty środków finansowych na ten cel" - dopytywał.

Bożena Szczypiór zapewniła, że miasto otrzymało zgodę urzędu marszałkowskiego na przedłużenie terminu wykonania inwestycji, która ma być wsparta dofinansowaniem unijnym. Termin zakończenia projektu wyznaczono na 31 marca 2023 roku. Dofinansowanie unijne ma wynieść 13 mln zł.

Nowa siedziba teatru "Kubuś" ma się mieścić w zabytkowych budynkach na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. Kompleks będzie miał blisko 2000 metrów kw. powierzchni użytkowej. Powstaną dwie sceny: duża z miejscem dla około 150 osób, oraz mała na 80 widzów. W budynku przygotowane zostaną także bufet, foyer, zaplecze sanitarne, szatnia oraz biuro organizacji widowni.

Podczas czwartkowej sesji zaszły zmiany w składzie kieleckiej rady miasta. Nowymi radnymi zostały Monika Kowalczyk z Koalicji Obywatelskiej oraz Bożena Sieczka z Lewicy. Zastąpiły one powołanych na funkcję wiceprezydentów Agatę Wojdę i Marcina Chłodnickiego.

Źródło:

PAP