Inne aktualności
- Warszawa. „Gry i zabawy” – spektakl w DK Zacisze 21.01.2025 17:26
- Warszawa. Ogłoszono przetarg na realizację budowy TR Warszawa 21.01.2025 16:16
- Warszawa. MKiDN ogłosiło projekty dofinansowane z rezerwy ministra w ramach programu „Edukacja artystyczna 2025” 21.01.2025 16:07
- Bydgoszcz. Teatr Polski gra z WOŚP 21.01.2025 15:07
- Radom. Wkrótce premiera spektaklu „Café Luna” w Teatrze Powszechnym 21.01.2025 15:03
- Rzeszów. Promocja książki Andrzeja Piątka „Szajna. Dom wyobraźni artysty” 21.01.2025 14:56
- Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – w maju 21.01.2025 14:46
- Białystok. 30 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta 21.01.2025 14:43
- Bydgoszcz. „Zemsta” na Dzikim Zachodzie. Teatr Polski zaprezentował plakat z kaktusem i rewolwerem 21.01.2025 14:09
- Katowice. Za tydzień premiera spektaklu „Mianujom mie Hanka” w Teatrze Telewizji 21.01.2025 13:56
- Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim – 16 lutego 21.01.2025 13:28
- Gdańsk. Najbliższe wydarzenia w Teatrze Wybrzeże 21.01.2025 12:26
- Bydgoszcz. Opera ku pokrzepieniu serc. Weekend z „Napojem miłosnym” w Operze Nova 21.01.2025 12:20
- Płock. Zmarł aktor Zbigniew Płoszaj 21.01.2025 12:09
Kwestie finansowania, promocji i organizacji instytucji kultury zostały poruszone podczas debaty, w której uczestniczyli kandydaci na urząd prezydenta Kielc. Spotkanie odbyło się w poniedziałek wieczorem w Kieleckim Centrum Kultury z inicjatywy lokalnych środowisk kulturalnych.
Marcin Stępniewski - kandydat na urząd prezydenta Kielc z PiS - zwrócił uwagę, że problemów w kulturze jest bardzo dużo, a podstawową kwestią są brakujące finanse. Wskazywał, że w budżecie Kielc można znaleźć około 70 mln zł oszczędności w różnych obszarach funkcjonowania miasta, a część z tych środków należy przeznaczyć na większe dofinansowanie obszaru kultury. Stępniewski zaproponował także utworzenie „kieleckiego form kultury”, w którego skład weszliby szefowie instytucji kultury z Kielc oraz eksperci spoza miasta. Gremium miałoby charakter konsultacyjny, doradczy oraz inicjatywny.
Kandydatka KO Agata Wojda zwróciła uwagę, że kultura buduje element lokalnej tożsamości i stanowi jeden z ważniejszych elementów budowania wizerunku miasta. Jej zdaniem w Kielcach brakuje myślenia przyszłościowego. Dodała, że kultura nie może być „zapchajdziurą”, a elementem promocji miasta. Do tego potrzebne jest przygotowanie odpowiedniej strategii promocji. Zaznaczyła, że działalności instytucji kultury powinny wspierać dotowane przez miasto organizacje społeczne, a budżet na te obszary powinien zostać zwiększony.
Kandydatka komitetu Razem dla Kielc Agata Marjańska oceniła, że działalność kulturalna powinna być istotną częścią srebrnej gospodarki i turystyki Kielc, czyli głównych założeń programowych jej komitetu. Jej zdaniem konieczne jest położenie większych akcentów na promocje wydarzeń kulturalnych, aby w ten sposób przyciągać do Kielc turystów. Postulowała przygotowanie kalendarza imprez kulturalnych, który w jednym miejscu gromadziłby informację o zbliżających się wydarzenia. Innym pomysłem jest częściowy outsourcing usług finansowo-księgowych w instytucjach kultury co - jej zdaniem - mogłoby przynieść oszczędności.
Maciej Bursztein - kandydat z ramienia komitetu Przyjazne Kielce - zwrócił uwagę, że kulturę należy traktować jako misję i nie nastawiać się, że będzie się ona sama finansowała. Zapowiedział, że na kulturę powinno być przeznaczone dwa razy więcej środków niż dotychczas, czyli budżet powinien wzrosnąć do około 40 mln zł. Podkreślił, że wydarzenia kulturalne i artyści tworzą klimat miasta. Jego zdaniem konieczne jest wypracowanie spójnej strategii promocyjnej miasta oraz przygotowanie dużego festiwalu kulturalnego, „który będzie marką samą w sobie”.
Kandydat Trzeciej Drogi Adam Cyrański zaznaczył, że jego program wyborczy nosi nazwę „Zostaję w Kielcach”, a kultura odgrywa w nim równorzędną rolę z gospodarką. Jego zdaniem rozwój kultury jest kluczowy, aby młodzi ludzie chcieli pozostać w mieście. Zapowiedział powołanie menadżera kultury, który współpracowałaby ze wszystkimi dyrektorami instytucji kultury i organizacjami pozarządowymi i koordynował prace w obszarze kultury. Drugim elementem jest audyt budżetu przeznaczonego na kulturę i jego wieloletnie planowanie.
Kamil Suchański (KWW Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc) zaproponował powołanie pełnomocnika ds. rozwoju i wsparcia kultury, który wspierałaby instytucje w pozyskiwaniu środków np. z Unii Europejskiej i środków krajowych. Zwracał uwagę, że środki na kulturę w ostatnich latach nie rosły nawet o stopień inflacji. Jego zdaniem dotacje na kulturę powinny zostać zwiększone, a o finansach na obszar kultury powinny się myśleć w kategoriach długofalowych przynajmniej dwu-, trzyletnich.
Zdaniem obecnego wiceprezydenta Kielc Marcina Chłodnickiego i kandydata na urząd prezydenta z ramienia Lewicy w ratuszu powinno się przywrócić ideę referatu kultury z wcześniej ustalonym i zaplanowanym budżetem, po to, żeby kultura nie musiała konkurować z innymi obszarami w działalności miasta. Według niego dochody własne powinny pozostawać w budżetach instytucji kultury i nie musieć zasilać bieżącej działalności. Postulował także przekierowania finansów ze wspierania sportu zawodowego m.in. na rzecz instytucji kultury.
Debata była inicjatywą zastępcy dyrektora Kieleckiego Teatru Tańca Grzegorza Pańtaka. Spotkanie odbyło się na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury i Kieleckiego Teatru Tańca.