EN

26.08.2021, 16:40 Wersja do druku

Kielce. III Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny – 2 września

"Nad Niemnem" / fot. Natalia Kabanow / mat. Teatru im. J. Osterwy w Lublinie

Dwanaście spektakli polskich i zagranicznych zostanie zaprezentowanych podczas III Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego organizowanego przez Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Pierwszy pokaz w czwartek 2 września.

Ideą festiwalu jest prezentacja różnorodnych odmian współczesnego teatru i dramaturgii krajów europejskich, które poruszają ważną tematykę i podobają się publiczności.

Tegoroczna edycja III Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego rozpocznie się w czwartek 2 września od spektaklu „Nad Niemnem” (reż. Jędrzej Piaskowski) Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Będzie go można zobaczyć na deskach Kieleckiego Centrum Kultury.

"Mamy także dwa spektakle warszawskie, na które ciężko zdobyć bilety, to: +Sonata Jesienna+ z Janem Englertem i Danutą Stenką i +Thrill Me+ w reżyserii Tadeusza Kabicza. Stawiamy także na ośrodki, które rozbłyskują przy nowych dyrekcjach, m.in. Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie czy Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach" - powiedział PAP Marcin Zawada dyrektor festiwalu.

Nie zabraknie także propozycji Teatru Żeromskiego. W piątek 3 września zobaczymy sztukę „Klątwa rodziny Kennedych” uznanego duetu: Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin. Natomiast w niedzielę, 10 października premierę będzie miała „Zaraza” Neila Bartletta na podstawie „Dżumy” Alberta Camusa w reżyserii Islandki Uny Thorleifsdottir.

Dyrektor zaznaczył, że pandemia niestety wpłynęła na ograniczoną reprezentację zagranicznych teatrów. Na udział w festiwalu nie zdecydowali się m.in. artyści z Niemiec. W Kielcach zaprezentują się natomiast artyści Narodowego Teatru ze Słowenii. W piątek 10 września przedstawią spektakl „Deklica s strunami (Dziewczyna ze strunami)”.

Festiwalowi będą towarzyszyć spotkania, warsztaty recenzenckie, czytania dramatów - w tym premiera "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" Mateusza Pakuły.

Ze względu na remont zabytkowej siedziby teatru Żeromskiego przy ulicy Sienkiewicza, spektakle będą grane na scenie tymczasowej, która mieści się przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach oraz w Kieleckim Centrum Kultury.

III Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny rozpocznie się 2 września i potrwa do 12 października. 

Źródło:

PAP