EN
21.10.2021, 15:19 Wersja do druku

Kielce. Do Teatru Żeromskiego wracają premiery studenckie

W najbliższy wtorek 26 października o godz. 19.00 odbędzie się PREMIERA STUDENCKA "Zarazy" Neila Bartletta na podstawie "Dżumy" Alberta Camusa w reżyserii Uny Thorleifsdottir. Zapraszamy szczególnie studentów i wykładowców. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorami. Dla aktywnych w dyskusji przedstawicieli publiczności przygotowaliśmy bezpłatne zaproszenia na kolejne przedstawienia Teatru oraz nagrody  w postaci książek i gadżetów.

fot. Krzysztof Bieliński / mat. teatru

„Pierwszą rzeczą, jaką dżuma przyniosła naszym współobywatelom, było wygnanie” – pisał Camus w opublikowanej w 1947 roku „Dżumie”. Ponad 70 lat później izolując się w domach podczas pandemii COVID-19i sięgając niemal odruchowo po jego powieść, dobrze rozumieliśmy, co miał na myśli. Zostaliśmy odcięci od bliskich i przyjaciół, przestaliśmy chodzić do pracy. Koronawirus, jak twierdzi politolog Ivan Krastev, wymazał też nasze „doświadczenie życia osobistego” wzmacniając poczucie kruchości, blokując możliwość planowania przyszłości.

„Dżuma” dokumentuje rozwój epidemii w Oranie, we francuskiej Algierii w latach 40. XX wieku, ale prawdziwy temat powieści Camusa leży poza konkretnym miejscem i czasem – odnosi się do każdej infekcji, która może ogarnąć społeczeństwo: choroby takiej, jak COVID-19, ale też niebezpiecznej ideologii czy populizmu, którymi możemy się zakazić. „W końcu w Europie są dzisiaj różne rodzaje zarazy” – zauważa dramaturg Neil Bartlett.

Dla wszystkich studentów bilety w cenie 20 zł.

Źródło:

Materiał nadesłany