EN
21.01.2022, 14:16 Wersja do druku

Katowice. Zwycięzcy Katowickiej Rundy Teatralnej na scenie Teatru Śląskiego

W najbliższą niedzielę, tj. 23 stycznia 2022 roku, na deskach Teatru Śląskiego (Scena w Galerii) obejrzeć będzie można spektakl ZEN_IT w reż. Pauliny Prokopiuk, który otrzymał Grand Prix podczas 2. edycji Katowickiej Rundy Teatralnej (jej celem jest wspieranie młodej twórczości dramatopisarskiej i teatralnej). Spektakl ten otrzymał Nagrodę Specjalną Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

fot. Tomasz Makula/mat. teatru

Katowicka Runda Teatralna to cykliczny projekt teatralny prowadzony przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. K. Bochenek. Jego celem jest wsparcie młodej rodzimej dramaturgii poprzez organizację warsztatów pod okiem wybitnych dramatopisarzy i dramatopisarek. Powstałe w ramach tego etapu teksty są następnie realizowane przez teatry nieinstytucjonalne z województwa śląskiego. Do drugiej edycji projektu został zaproszony również Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, który w ramach finałowego pokazu powstałych spektakli fundował Nagrodę Specjalną w postaci prezentacji jednego z przedstawień na swojej scenie.

Laureatem Nagrody Specjalnej został spektakl „ZEN_IT” według tekstu Karoliny Fortuny w reżyserii Pauliny Prokopiuk, zrealizowany przez grupę studentów i studentek Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Jak mówił w uzasadnieniu Nagrody Miłosz Markiewicz, kierownik literacki Teatru Śląskiego, „jest to przedstawienie, które niesie ze sobą olbrzymi pozytywny ładunek energetyczny, choć temat, z którym się mierzy, jest niezwykle poważny”. Ta futurystyczna opowieść o Katowicach po katastrofie ekologicznej jest jednocześnie historią intymną, zwracającą uwagę widzów na siłę, jaką możemy czerpać z relacji rodzinnych – nawet tych najdziwniejszych – w obliczu kryzysu. Pomimo młodego wieku realizatorów i realizatorek, spektakl został przygotowany z dbałością o profesjonalizm, a nad całością czuwał reżyser spektaklu „Rosemary” z repertuaru Teatru Śląskiego, Wojciech Faruga.

WSPÓŁTWÓRCY
Reżyseria Paulina Prokopiuk
Tekst Karolina Fortuna
Muzyka Stanisław Leśniewski
Scenografia Łukasz Wójtowicz
Światło Wojciech Kałuża
Kostiumy Magdalena Malik
Inspicjent Monika Kołodziejska
Tutor Wojciech Faruga
Produkcja Katowice Miasto Ogrodów, Fundacja Klub Kontra w Bytomiu
Współpraca Wydział Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie

WYSTĘPUJĄ

Córka  Paulina Sajda
Ojciec  Mateusz Wierzbicki
Pani z MOPSU  Magdalena Malik
Pacjent  Jakub Pewiński
Joanna  Monika Jarosińska

Podczas II Finału Katowickiej Rundy Teatralnej spektakl otrzymał:
•    GRAND PRIX dla najlepszego spektaklu, z uzasadnieniem: za spójność wszystkich środków wyrazu ( ze szczególnym uwzględnieniem ruchu scenicznego), brawurowe poczucie humoru i dystans.
•    Nagrodę za najlepszą reżyserię dla Pauliny Prokopiuk, z uzasadnieniem: za pracę z zespołem aktorskim, sugestywność własnej interpretacji, która szła w parze z szacunkiem do tekstu.
•    Nagrodę Specjalną dla aktorów i aktorek, za zespołową pracę aktorską.
•    Nagrodę Specjalną Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
•    Nagrodę Specjalną Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

fot. Tomasz Makula/mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany