EN

25.09.2020, 16:36 Wersja do druku

Katowice. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" rozpoczął 68. sezon artystyczny

mat. teatru

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. St. Hadyny - który tak, jak inne instytucje kultury wiosną zawiesił działalność artystyczną - rozpoczął w piątek oficjalnie swój 68. sezon. Artyści planują m.in. kolejne przedsięwzięcia online i nagrania płytowe.

"Nowy sezon artystyczny rozpoczyna się w trudnej dla artystów rzeczywistości, dlatego ze świadomością pewnych ograniczeń wynikających z pandemii, zespół ostrożnie - choć ambitnie - planuje najbliższe miesiące" - zaznaczyła w piątkowej informacji prasowej rzeczniczka "Śląska" Agnieszka Kukuła.

Jak przypomniała, we wrześniu artyści zespołu zakończyli nagrania w ramach projektów dofinansowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Konieczność zmiany formuły z wydarzeń z udziałem publiczności, na realizacje w przestrzeni wirtualnej i telewizyjnej spowodowała, że zespół +Śląsk+ musiał zarejestrować swoje koncerty na taśmie filmowej" - wyjaśniła.

W efekcie, dwa przedsięwzięcia międzynarodowe zaplanowane w Japonii i Gruzji oraz widowisko poświęcone powstaniom śląskim będą miały premiery jesienią m.in. w internecie. Koncerty "A to Polska właśnie" (projekt gruziński), "Exodus" (projekt japoński) oraz widowisko "Idą Powstańcy" publiczność będzie mogła zobaczyć m.in. na stronie zespołu i w mediach społecznościowych.

We wrześniu i październiku, również online, będzie można zobaczyć trzy koncerty z udziałem zespołu organizowane przez Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater z Częstochowy w ramach projektu "Kultura w sieci". Planowane są też kolejne kameralne wydarzenia w ramach cyklu "Koncerty na Zamku" w siedzibie zespołu w Koszęcinie.

Późną jesienią "Śląsk" ma wejść do studia nagrań razem z jednym z polskich raperów; promocja płyty zaplanowana jest w 2021 r. "Kalendarz koncertowy zespołu po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, znów zapełnia się terminami. Pozostaje mieć nadzieję, że otaczająca nas rzeczywistość nie spowoduje już zakłóceń w regularnych spotkaniach z publicznością" - wskazała Kukuła.

Piątkowa oficjalna inauguracja sezonu "Śląska", ze względu na ograniczenia związane z pandemią, miała charakter imprezy zamkniętej. Jednocześnie towarzyszyła wojewódzkim obchodom Światowego Dnia Turystyki, zorganizowanym w koszęcińskiej siedzibie zespołu przez urząd marszałkowski woj. śląskiego.

Pierwsze spotkania z publicznością od czasu zawieszenia występów w związku z epidemią, odbyły się 14 sierpnia (w ramach Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Anny Kościelniak w amfiteatrze w Rabce Zdroju) i 15 sierpnia (oprawa mszy w katowickiej katedrze oraz koncert chóru i orkiestry w ogrodach przy Parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie).

Pierwsze zajęcia w siedzibie zespołu w zespole pałacowo-parkowym w Koszęcinie (Śląskie) odbywały się już w czerwcu. Artyści wrócili na sale prób w systemie rotacyjnym, w małych grupach umożliwiających zachowanie odpowiednego dystansu i zasad bezpieczeństwa.

W połowie marca br., w związku z ograniczeniem bieżącej działalności instytucji kultury, zespół rozpoczął m.in. systematyczne udostępnianie w swoich mediach społecznościowych ciekawostek, wydawnictw, konkursów i zadań dla dzieci z zakresu kultury regionalnej.

Zespół uczestniczył też w kilku przedsięwzięciach muzycznych online, m.in. charytatywnym kwietniowym "Koncercie dla bohaterów" z udziałem kilkudziesięciu gwiazd polskiej sceny muzycznej, który obejrzało pół miliona internautów i widzów jednej ze stacji telewizyjnych. Niezależnie "Śląsk" promował w intrenecie swoje przebojowe piosenki.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" to ceniony na całym świecie ambasador polskiej kultury. Prezentuje bogactwo źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju. Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Poziom artystyczny zespołu przyniósł mu liczne nagrody i dyplomy honorowe.

"Śląsk" odwiedził dotychczas 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tys. koncertów dla ponad 26 mln widzów. Mieszczącą się w Koszęcinie siedzibę zespołu można zwiedzać za pośrednictwem dostępnego na jego stronie spaceru wirtualnego.

Źródło:

PAP

Autor:

Mateusz Babak

Wątki tematyczne